Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

TASTAGÅRDEN 2 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 999276474 · stiftet 2012 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 13,8 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 2,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 58 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
55. av 78 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 22 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
72. av 78 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 9 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
28. av 78 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 81 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2012–2025)

Felleskostnader
11 898 425 kr
+262,9 % siden 2013
2013: 3 278 388 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 4 197 752 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 3 993 687 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 3 517 138 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 3 598 689 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 3 640 371 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 3 834 594 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 3 675 562 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 6 805 072 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 8 523 856 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 10 202 510 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 11 603 974 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 11 898 425 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
5 041 270 kr
+954,8 % siden 2013
2013: 477 945 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 883 488 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 983 279 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 1 279 605 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 1 396 466 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 1 402 988 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 1 447 924 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 1 914 913 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 1 800 894 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 2 160 260 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 2 485 787 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 3 200 194 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 5 041 270 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
164 280 441 kr
+82040,2 % siden 2012
2012: 200 000 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 184 025 443 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 183 812 267 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 183 707 525 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 183 883 353 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 183 510 353 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 183 460 308 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 183 633 134 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 183 320 118 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 180 336 767 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 175 669 035 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 172 598 708 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 169 287 409 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 164 280 441 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+27,6 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp13,8 %
+2 pp27,6 %
+3 pp41,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 642 804 kr i året.

02Kassagapet
2,2 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 950 216 kr, som dekker 2,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 3 108 783 kr ved 420 106 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
252 064 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 10,2 % av inntektene i 2013-2025 der medianen er 10,5 % — 0,3 prosentpoeng lavere. Målt mot de 78,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld164 280 441 kr
Driftsinntekter11 898 425 kr
Driftskostnader5 041 270 kr
Årsresultat2 225 846 kr
Omløpsmidler950 216 kr

Hva utviklingen betyr (2012–2025)

  • Felleskostnader +262,9 % fra 2013–2025, som tilsvarer +11,3 % per år — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2012, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (80 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2013-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 10,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (3 % lavere)
  • driften går i pluss (58 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2013-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon2 341 673 kr46,5 %15,6 %
Kommunale avgifter544 958 kr10,8 %28,2 %
Forsikring359 175 kr7,1 %9,2 %
Lønn og personalkostnader136 920 kr2,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon120 000 kr2,4 %9,0 %
Energi og oppvarming118 737 kr2,4 %3,0 %
Sum av postene over3 621 463 kr71,8 %
Ikke spesifisert i notene1 419 807 kr28,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 71,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 9 % av tilsvarende lag, mot 81 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer9 %vekt 30 %
Gjeldsgrad22 %vekt 50 %
Driftsmargin81 %vekt 20 %

Til B mangler 0,026 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 9 % til 17 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/999276474" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/999276474.svg" width="210" height="64"
       alt="TASTAGÅRDEN 2 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

TASTAGÅRDEN 2 BORETTSLAG · org.nr 999276474 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/999276474