Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

TASTAGÅRDEN 1 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 998418828 · stiftet 2012 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 13,9 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 4,6 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 62 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
74. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 22 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
76. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 26 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
30. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 85 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2012–2025)

Felleskostnader
10 442 755 kr
+455,9 % siden 2012
2012: 1 878 528 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 3 810 726 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 4 135 665 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 4 020 992 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 3 843 852 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 4 042 895 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 4 098 713 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 4 551 166 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 5 356 394 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 8 271 771 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 8 277 796 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 8 754 098 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 9 831 207 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 442 755 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
3 957 420 kr
+1203,8 % siden 2012
2012: 303 539 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 864 631 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 908 392 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 1 018 397 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 1 443 716 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 1 300 547 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 1 472 097 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 1 629 920 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 1 416 915 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 1 817 245 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 1 902 043 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 2 197 451 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 3 222 675 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 3 957 420 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
145 333 286 kr
-11,8 % siden 2012
2012: 164 853 602 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 164 342 323 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 164 503 269 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 164 327 215 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 164 757 455 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 164 567 660 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 164 448 194 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 164 549 676 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 164 419 101 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 159 692 148 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 155 384 074 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 153 136 521 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 149 674 334 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 145 333 286 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+27,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp13,9 %
+2 pp27,8 %
+3 pp41,8 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 453 333 kr i året.

02Kassagapet
937 109 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 503 300 kr, som dekker 4,6 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 2 440 409 kr ved 329 785 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
1,5 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 8,7 % av inntektene i 2012-2025 der medianen er 10,5 % — 1,8 prosentpoeng lavere. Målt mot de 81,3 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld145 333 286 kr
Driftsinntekter10 442 755 kr
Driftskostnader3 957 420 kr
Årsresultat2 804 119 kr
Omløpsmidler1 503 300 kr

Hva utviklingen betyr (2012–2025)

  • Felleskostnader +455,9 % fra 2012–2025, som tilsvarer +14,1 % per år — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2012, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +4,0 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (40 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 8,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2012-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 8,7 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (17 % lavere)
  • driften går i pluss (62 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2012-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 452 594 kr36,7 %15,6 %
Kommunale avgifter509 849 kr12,9 %28,2 %
Forsikring291 329 kr7,4 %9,2 %
Lønn og personalkostnader148 330 kr3,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon130 000 kr3,3 %9,0 %
Energi og oppvarming80 128 kr2,0 %3,0 %
Sum av postene over2 612 230 kr66,0 %
Ikke spesifisert i notene1 345 190 kr34,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 66,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 22 % av tilsvarende lag, mot 85 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad22 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer26 %vekt 30 %
Driftsmargin85 %vekt 20 %

Til A mangler 0,148 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 22 % til 52 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/998418828" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/998418828.svg" width="210" height="64"
       alt="TASTAGÅRDEN 1 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

TASTAGÅRDEN 1 BORETTSLAG · org.nr 998418828 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/998418828