Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

GRANNESVEIEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 998334179 · stiftet 2012 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Ole Tobias Olsens gate 7
registrert i RANA hos forretningsfører — vist under STAVANGER
Plassering: Grannesveien omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 20,6 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 5,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 70 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
74. av 110 borettslag av lignende størrelse i Rana
bedre enn 13 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
83. av 110 borettslag av lignende størrelse i Rana
bedre enn 32 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
20. av 110 borettslag av lignende størrelse i Rana
bedre enn 92 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 017 889 kr
+2,8 % siden 2024
2024989 849 kr2025
Gjeld
20 922 022 kr
-0,1 % siden 2024
202420 938 181 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+41,1 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp20,6 %
+2 pp41,1 %
+3 pp61,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 209 220 kr i året.

02Kassagapet
52 993 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 136 269 kr, som dekker 5,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 189 262 kr ved 25 576 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld20 922 022 kr
Driftsinntekter1 017 889 kr
Driftskostnader306 911 kr
Årsresultat63 363 kr
Omløpsmidler136 269 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +2,8 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 5,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 5,5 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (47 % lavere)
  • driften går i pluss (70 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter138 569 kr45,1 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon50 228 kr16,4 %9,0 %
Forsikring40 535 kr13,2 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon2 461 kr0,8 %15,6 %
Lønn og personalkostnader612 kr0,2 %0,9 %
Sum av postene over232 405 kr75,7 %
Ikke spesifisert i notene74 506 kr24,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 75,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 13 % av tilsvarende lag, mot 92 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad13 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer33 %vekt 30 %
Driftsmargin92 %vekt 20 %

Til A mangler 0,161 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 13 % til 45 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/998334179" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/998334179.svg" width="210" height="64"
       alt="GRANNESVEIEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

GRANNESVEIEN BORETTSLAG · org.nr 998334179 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/998334179