Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

VISTESTRAEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 996442497 · stiftet 2010 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 14,1 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 2,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 67 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
73. av 95 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 22 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
88. av 95 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 9 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
21. av 95 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 90 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2011–2025)

Felleskostnader
10 644 941 kr
+179,6 % siden 2011
2011: 3 807 313 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 4 462 098 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 4 758 416 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 4 814 600 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 4 842 528 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 4 842 519 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 4 908 244 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 4 912 458 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 6 020 756 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 9 581 211 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 9 833 960 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 9 540 543 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 9 879 324 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 10 938 930 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 644 941 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
3 465 133 kr
+282,8 % siden 2011
2011: 905 228 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 1 572 353 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 1 756 490 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 1 712 741 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 1 628 237 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 1 997 508 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 1 993 298 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 2 058 214 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 2 408 130 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 2 169 360 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 2 230 912 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 2 543 361 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 4 343 905 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 3 704 427 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 3 465 133 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
149 781 951 kr
-15,1 % siden 2011
2011: 176 436 518 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 176 398 753 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 176 559 980 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 176 551 578 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 176 349 723 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 176 435 238 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 176 537 426 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 176 434 546 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 176 631 270 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 171 923 362 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 167 417 476 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 162 521 348 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 160 707 650 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 154 612 279 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 149 781 951 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+28,1 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp14,1 %
+2 pp28,1 %
+3 pp42,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 497 820 kr i året.

02Kassagapet
1,5 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 670 995 kr, som dekker 2,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 2 136 832 kr ved 288 761 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
3,7 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,9 % av inntektene i 2011-2025 der medianen er 10,5 % — 3,6 prosentpoeng lavere. Målt mot de 103,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld149 781 951 kr
Driftsinntekter10 644 941 kr
Driftskostnader3 465 133 kr
Årsresultat4 067 789 kr
Omløpsmidler670 995 kr

Hva utviklingen betyr (2011–2025)

  • Felleskostnader +179,6 % fra 2011–2025, som tilsvarer +7,6 % per år — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2010, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (35 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2011-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,9 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (34 % lavere)
  • driften går i pluss (67 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2011-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter972 103 kr28,1 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon927 467 kr26,8 %15,6 %
Forsikring475 260 kr13,7 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon393 358 kr11,4 %9,0 %
Energi og oppvarming212 293 kr6,1 %3,0 %
Lønn og personalkostnader171 150 kr4,9 %0,9 %
Sum av postene over3 151 631 kr91,0 %
Ikke spesifisert i notene313 502 kr9,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 91,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 9 % av tilsvarende lag, mot 90 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer9 %vekt 30 %
Gjeldsgrad22 %vekt 50 %
Driftsmargin90 %vekt 20 %

Til B mangler 0,009 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 9 % til 12 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/996442497" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/996442497.svg" width="210" height="64"
       alt="VISTESTRAEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VISTESTRAEN BORETTSLAG · org.nr 996442497 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/996442497