Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

FLOEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 995740109 · stiftet 2010 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 13,3 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 8,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 69 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
141. av 175 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 23 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
78. av 175 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 58 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
32. av 175 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 91 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 358 214 kr
-0,6 % siden 2024
20243 377 988 kr2025
Driftskostnader
1 036 169 kr
+25,1 % siden 2024
2024828 254 kr2025
Gjeld
44 774 045 kr
-4,1 % siden 2024
202446 668 077 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+26,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp13,3 %
+2 pp26,7 %
+3 pp40,0 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 447 740 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
468 166 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 3,5 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 7,0 prosentpoeng lavere. Målt mot de 6,7 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld44 774 045 kr
Driftsinntekter3 358 214 kr
Driftskostnader1 036 169 kr
Årsresultat1 714 553 kr
Omløpsmidler764 091 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,6 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger noe lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 3,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 3,5 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (66 % lavere)
  • lavt i alle 2 årene vi har tall for, ikke bare ett
  • driften går i pluss (69 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter436 822 kr42,2 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon137 536 kr13,3 %15,6 %
Forsikring124 677 kr12,0 %9,2 %
Lønn og personalkostnader45 640 kr4,4 %0,9 %
Energi og oppvarming41 323 kr4,0 %3,0 %
Forretningsfører og revisjon40 000 kr3,9 %9,0 %
Sum av postene over825 998 kr79,7 %
Ikke spesifisert i notene210 171 kr20,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 79,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 23 % av tilsvarende lag, mot 91 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad23 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer58 %vekt 30 %
Driftsmargin91 %vekt 20 %

Til A mangler 0,033 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 23 % til 30 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/995740109" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/995740109.svg" width="210" height="64"
       alt="FLOEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

FLOEN BORETTSLAG · org.nr 995740109 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/995740109