Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

ZBO H BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 994146106 · stiftet 2009 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 10,2 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 3,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 63 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
111. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 31 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
151. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 18 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
64. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 85 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 756 342 kr
+3,4 % siden 2024
20243 631 146 kr2025
Driftskostnader
1 406 631 kr
+25,8 % siden 2024
20241 118 132 kr2025
Gjeld
38 124 797 kr
-5,9 % siden 2024
202440 509 453 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+20,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp10,1 %
+2 pp20,3 %
+3 pp30,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 381 248 kr i året.

02Kassagapet
462 308 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 405 114 kr, som dekker 3,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 867 422 kr ved 117 219 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld38 124 797 kr
Driftsinntekter3 756 342 kr
Driftskostnader1 406 631 kr
Årsresultat2 036 675 kr
Omløpsmidler405 114 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +3,5 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 11,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (11,0 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon464 029 kr33,0 %15,6 %
Kommunale avgifter218 649 kr15,5 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon201 804 kr14,3 %9,0 %
Forsikring128 869 kr9,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader88 656 kr6,3 %0,9 %
Energi og oppvarming34 519 kr2,5 %3,0 %
Sum av postene over1 136 526 kr80,8 %
Ikke spesifisert i notene270 105 kr19,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 80,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 18 % av tilsvarende lag, mot 85 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer18 %vekt 30 %
Gjeldsgrad31 %vekt 50 %
Driftsmargin85 %vekt 20 %

Til A mangler 0,127 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 18 % til 60 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/994146106" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/994146106.svg" width="210" height="64"
       alt="ZBO H BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

ZBO H BORETTSLAG · org.nr 994146106 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/994146106