Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

FORUS DYNAMO 2 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 993781029 · stiftet 2009 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Forus omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 8,8 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 17,2 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 72 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
95. av 176 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 36 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
24. av 176 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 88 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
22. av 176 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 93 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 836 661 kr
+0,4 % siden 2024
20243 821 798 kr2025
Driftskostnader
1 079 260 kr
+4,8 % siden 2024
20241 029 380 kr2025
Gjeld
33 904 625 kr
-5,8 % siden 2024
202436 004 917 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+17,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp8,8 %
+2 pp17,7 %
+3 pp26,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 339 046 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld33 904 625 kr
Driftsinntekter3 836 661 kr
Driftskostnader1 079 260 kr
Årsresultat2 067 702 kr
Omløpsmidler1 542 479 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +0,4 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 10,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (3 % lavere)
  • driften går i pluss (72 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon347 227 kr32,2 %15,6 %
Kommunale avgifter247 332 kr22,9 %28,2 %
Forsikring114 657 kr10,6 %9,2 %
Energi og oppvarming30 936 kr2,9 %3,0 %
Lønn og personalkostnader22 820 kr2,1 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon20 000 kr1,9 %9,0 %
Sum av postene over782 972 kr72,5 %
Ikke spesifisert i notene296 288 kr27,5 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 72,5 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 36 % av tilsvarende lag, mot 93 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad36 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer88 %vekt 30 %
Driftsmargin93 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,039 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 36 % til 44 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/993781029" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/993781029.svg" width="210" height="64"
       alt="FORUS DYNAMO 2 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

FORUS DYNAMO 2 BORETTSLAG · org.nr 993781029 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/993781029