Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

VAULEN TERRASSE III BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 993205982 · stiftet 2008 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 18,1 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 8,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 68 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
148. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 16 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
79. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 56 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
35. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 91 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
4 479 101 kr
+7,6 % siden 2024
20244 163 106 kr2025
Driftskostnader
1 411 186 kr
-4,8 % siden 2024
20241 481 615 kr2025
Gjeld
81 067 342 kr
-3,6 % siden 2024
202484 064 939 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+36,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp18,1 %
+2 pp36,2 %
+3 pp54,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 810 673 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld81 067 342 kr
Driftsinntekter4 479 101 kr
Driftskostnader1 411 186 kr
Årsresultat2 830 779 kr
Omløpsmidler1 004 193 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +7,6 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 9,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 9,6 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (8 % lavere)
  • driften går i pluss (68 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon405 635 kr28,7 %15,6 %
Kommunale avgifter359 078 kr25,4 %28,2 %
Forsikring193 756 kr13,7 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon192 792 kr13,7 %9,0 %
Lønn og personalkostnader54 768 kr3,9 %0,9 %
Energi og oppvarming41 479 kr2,9 %3,0 %
Sum av postene over1 247 508 kr88,4 %
Ikke spesifisert i notene163 678 kr11,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 88,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 16 % av tilsvarende lag, mot 91 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad16 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer57 %vekt 30 %
Driftsmargin91 %vekt 20 %

Til A mangler 0,076 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 16 % til 31 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/993205982" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/993205982.svg" width="210" height="64"
       alt="VAULEN TERRASSE III BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VAULEN TERRASSE III BORETTSLAG · org.nr 993205982 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/993205982