Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

VAULEN TERRASSE II BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 992887591 · stiftet 2008 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 16,0 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 5,5 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-21 % margin).

UnderskuddHøy gjeldsgrad
svakestbest
138. av 150 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 19 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
120. av 150 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 34 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
136. av 150 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 9 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 354 125 kr
-0,1 % siden 2024
20241 355 562 kr2025
Driftskostnader
1 641 586 kr
+25,5 % siden 2024
20241 307 818 kr2025
Gjeld
21 694 818 kr
+0,1 % siden 2024
202421 673 730 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+32,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp16,0 %
+2 pp32,0 %
+3 pp48,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 216 948 kr i året.

02Kassagapet
264 239 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 748 072 kr, som dekker 5,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 012 311 kr ved 136 799 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld21 694 818 kr
Driftsinntekter1 354 125 kr
Driftskostnader1 641 586 kr
Årsresultat-246 379 kr
Omløpsmidler748 072 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,1 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 35,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (35,6 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon616 895 kr37,6 %15,6 %
Kommunale avgifter351 747 kr21,4 %28,2 %
Forsikring253 749 kr15,5 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon98 129 kr6,0 %9,0 %
Energi og oppvarming73 642 kr4,5 %3,0 %
Lønn og personalkostnader45 640 kr2,8 %0,9 %
Sum av postene over1 439 802 kr87,7 %
Ikke spesifisert i notene201 784 kr12,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 87,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 9 % av tilsvarende lag, mot 34 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin9 %vekt 20 %
Gjeldsgrad19 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer34 %vekt 30 %

Til B mangler 0,113 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 9 % til 65 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/992887591" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/992887591.svg" width="210" height="64"
       alt="VAULEN TERRASSE II BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VAULEN TERRASSE II BORETTSLAG · org.nr 992887591 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/992887591