Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

MIDTBERGVEIEN BORETTSLAG

Borettslag SANDNES · org.nr 992719532 · stiftet 2008 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
registrert i STAVANGER hos forretningsfører — vist under SANDNES
Plassering: Midtbergveien omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 13,3 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 4,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 16 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
141. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 23 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
140. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 28 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
140. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 24 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 448 823 kr
+4,4 % siden 2024
20242 345 980 kr2025
Driftskostnader
2 061 998 kr
+149,3 % siden 2024
2024827 056 kr2025
Gjeld
32 503 146 kr
+0,5 % siden 2024
202432 346 300 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+26,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp13,3 %
+2 pp26,5 %
+3 pp39,8 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 325 031 kr i året.

02Kassagapet
451 095 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 820 470 kr, som dekker 4,8 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 271 565 kr ved 171 833 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld32 503 146 kr
Driftsinntekter2 448 823 kr
Driftskostnader2 061 998 kr
Årsresultat62 546 kr
Omløpsmidler820 470 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +4,4 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 31,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (31,0 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 288 773 kr62,5 %15,6 %
Kommunale avgifter193 674 kr9,4 %28,2 %
Forsikring152 138 kr7,4 %9,2 %
Lønn og personalkostnader79 870 kr3,9 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon70 000 kr3,4 %9,0 %
Energi og oppvarming43 952 kr2,1 %3,0 %
Sum av postene over1 828 407 kr88,7 %
Ikke spesifisert i notene233 591 kr11,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 88,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger jevnt på de tre målene — ingen enkelt størrelse trekker karakteren ned alene.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad23 %vekt 50 %
Driftsmargin24 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer28 %vekt 30 %

Til B mangler 0,077 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 23 % til 39 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/992719532" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/992719532.svg" width="210" height="64"
       alt="MIDTBERGVEIEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Sandnes · ← Søk i alle boligselskap

MIDTBERGVEIEN BORETTSLAG · org.nr 992719532 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/992719532