Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

PEDERSGATEN 14 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 992115769 · stiftet 2007 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Pedersgata 14 nøyaktig adresse

Gjelden er høy — 10,9 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 13,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 78 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
121. av 160 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 29 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
37. av 160 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 79 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
3. av 160 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 97 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 085 821 kr
+8,0 % siden 2024
20241 931 818 kr2025
Driftskostnader
456 359 kr
-14,8 % siden 2024
2024535 369 kr2025
Gjeld
22 751 155 kr
-2,6 % siden 2024
202423 347 299 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+21,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp10,9 %
+2 pp21,8 %
+3 pp32,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 227 512 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
218 961 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 5,0 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 5,5 prosentpoeng lavere. Målt mot de 4,0 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld22 751 155 kr
Driftsinntekter2 085 821 kr
Driftskostnader456 359 kr
Årsresultat806 205 kr
Omløpsmidler512 099 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +8,0 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 5,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 5,0 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (52 % lavere)
  • driften går i pluss (78 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter113 946 kr25,0 %28,2 %
Forsikring110 389 kr24,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader34 230 kr7,5 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon30 000 kr6,6 %9,0 %
Energi og oppvarming29 230 kr6,4 %3,0 %
Vedlikehold og reparasjon12 615 kr2,8 %15,6 %
Sum av postene over330 410 kr72,4 %
Ikke spesifisert i notene125 949 kr27,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 72,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 29 % av tilsvarende lag, mot 97 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad29 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer79 %vekt 30 %
Driftsmargin97 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,095 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 29 % til 48 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/992115769" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/992115769.svg" width="210" height="64"
       alt="PEDERSGATEN 14 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

PEDERSGATEN 14 BORETTSLAG · org.nr 992115769 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/992115769