Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET VERVEN 2

Borettslag STAVANGER · org.nr 991817832 · stiftet 2007 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Verven 2A nøyaktig adresse

Gjelden er høy — 11,2 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 4,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 64 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
118. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 28 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
135. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 24 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
50. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 87 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
4 201 810 kr
-0,7 % siden 2024
20244 232 135 kr2025
Driftskostnader
1 495 306 kr
+11,7 % siden 2024
20241 338 295 kr2025
Gjeld
47 232 571 kr
-2,9 % siden 2024
202448 641 820 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+22,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp11,2 %
+2 pp22,5 %
+3 pp33,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 472 326 kr i året.

02Kassagapet
384 771 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 537 334 kr, som dekker 4,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 922 105 kr ved 124 609 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld47 232 571 kr
Driftsinntekter4 201 810 kr
Driftskostnader1 495 306 kr
Årsresultat1 425 598 kr
Omløpsmidler537 334 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,7 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 21,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (21,7 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon962 612 kr64,4 %15,6 %
Kommunale avgifter260 243 kr17,4 %28,2 %
Lønn og personalkostnader85 575 kr5,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon75 000 kr5,0 %9,0 %
Forsikring23 107 kr1,5 %9,2 %
Sum av postene over1 406 537 kr94,1 %
Ikke spesifisert i notene88 769 kr5,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 94,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 24 % av tilsvarende lag, mot 87 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer24 %vekt 30 %
Gjeldsgrad28 %vekt 50 %
Driftsmargin87 %vekt 20 %

Til A mangler 0,120 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 24 % til 64 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/991817832" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/991817832.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET VERVEN 2 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET VERVEN 2 · org.nr 991817832 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/991817832