Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

EIGANES PARK BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 991449744 · stiftet 2007 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Eiganes omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 15,0 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 4,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 68 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
18. av 24 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 20 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
21. av 24 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 25 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
6. av 24 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 90 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
24 537 864 kr
+100,9 % siden 2013
2013: 12 215 971 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 22 469 733 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 20 897 824 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 22 746 942 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 22 780 485 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 23 851 546 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 23 267 523 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 24 484 093 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 26 094 215 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 25 606 072 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 23 421 652 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 23 390 736 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 24 537 864 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
7 872 783 kr
+88,8 % siden 2013
2013: 4 169 382 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 4 887 742 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 4 294 200 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 4 806 036 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 5 304 494 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 6 097 554 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 6 506 603 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 5 840 682 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 6 678 532 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 7 058 057 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 6 587 489 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 7 066 778 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 7 872 783 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
368 476 493 kr
-33,3 % siden 2010
2010: 552 809 927 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 555 604 750 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 554 457 895 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 553 753 747 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 541 863 359 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 529 173 008 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 514 167 202 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 500 457 935 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 482 455 498 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 467 694 852 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 450 200 685 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 431 482 408 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 414 334 180 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 399 286 863 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 384 242 794 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 368 476 493 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+30,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp15,0 %
+2 pp30,0 %
+3 pp45,0 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 3 684 765 kr i året.

02Kassagapet
1,9 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 2 936 744 kr, som dekker 4,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 4 854 883 kr ved 656 065 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
5,2 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 8,7 % av inntektene i 2013-2025 der medianen er 10,5 % — 1,8 prosentpoeng lavere. Målt mot de 295,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld368 476 493 kr
Driftsinntekter24 537 864 kr
Driftskostnader7 872 783 kr
Årsresultat15 831 064 kr
Omløpsmidler2 936 744 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +100,9 % fra 2013–2025, som tilsvarer +6,0 % per år — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (80 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 8,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2013-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 8,7 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (17 % lavere)
  • driften går i pluss (68 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2013-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon4 230 963 kr53,7 %15,6 %
Kommunale avgifter962 097 kr12,2 %28,2 %
Energi og oppvarming898 494 kr11,4 %3,0 %
Forsikring522 688 kr6,6 %9,2 %
Lønn og personalkostnader342 300 kr4,3 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon300 000 kr3,8 %9,0 %
Sum av postene over7 256 542 kr92,2 %
Ikke spesifisert i notene616 241 kr7,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 92,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 20 % av tilsvarende lag, mot 90 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad20 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer26 %vekt 30 %
Driftsmargin90 %vekt 20 %

Til A mangler 0,147 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 20 % til 50 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/991449744" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/991449744.svg" width="210" height="64"
       alt="EIGANES PARK BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

EIGANES PARK BORETTSLAG · org.nr 991449744 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/991449744