Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

FORUS DYNAMO BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 990523169 · stiftet 2006 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Forus omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 9,8 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 4,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 43 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
89. av 147 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 33 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
118. av 147 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 24 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
87. av 147 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 61 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
6 554 560 kr
+4,8 % siden 2024
20246 253 959 kr2025
Driftskostnader
3 757 920 kr
+75,3 % siden 2024
20242 143 978 kr2025
Gjeld
64 423 859 kr
-3,9 % siden 2024
202467 025 693 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+19,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp9,8 %
+2 pp19,7 %
+3 pp29,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 644 239 kr i året.

02Kassagapet
970 486 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 346 898 kr, som dekker 4,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 2 317 384 kr ved 313 160 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld64 423 859 kr
Driftsinntekter6 554 560 kr
Driftskostnader3 757 920 kr
Årsresultat1 877 811 kr
Omløpsmidler1 346 898 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +4,8 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 38,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (38,3 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter496 108 kr13,2 %28,2 %
Forsikring186 062 kr5,0 %9,2 %
Lønn og personalkostnader136 920 kr3,6 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon120 000 kr3,2 %9,0 %
Energi og oppvarming45 888 kr1,2 %3,0 %
Sum av postene over984 978 kr26,2 %
Ikke spesifisert i notene2 772 942 kr73,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 26,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 24 % av tilsvarende lag, mot 61 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer24 %vekt 30 %
Gjeldsgrad32 %vekt 50 %
Driftsmargin61 %vekt 20 %

Til A mangler 0,149 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 24 % til 74 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/990523169" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/990523169.svg" width="210" height="64"
       alt="FORUS DYNAMO BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

FORUS DYNAMO BORETTSLAG · org.nr 990523169 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/990523169