Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

MOTLAND I BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 987459840 · stiftet 2004 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22

Gjelden er lav — 2,2 år av årsinntekten. Likviditeten gir 4,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 60 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
5. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 90 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
127. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 28 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
66. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 83 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
4 594 115 kr
20241 089 960 kr2025
Driftskostnader
1 813 772 kr
2024466 103 kr2025
Gjeld
10 096 557 kr
202412 479 190 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+4,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp2,2 %
+2 pp4,4 %
+3 pp6,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 100 966 kr i året.

02Kassagapet
396 319 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 722 174 kr, som dekker 4,8 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 118 493 kr ved 151 148 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld10 096 557 kr
Driftsinntekter4 594 115 kr
Driftskostnader1 813 772 kr
Årsresultat2 402 207 kr
Omløpsmidler722 174 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnadene lar seg ikke sammenligne mellom 2024 og 2025. Tallene for 2024 tilsvarer ikke et helt driftsår — laget var nytt, eller regnskapet dekker en kortere periode. En endring i prosent ville vært misvisende.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 16,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (16,8 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 374 326 kr75,8 %15,6 %
Kommunale avgifter208 534 kr11,5 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon76 135 kr4,2 %9,0 %
Forsikring58 706 kr3,2 %9,2 %
Energi og oppvarming5 138 kr0,3 %3,0 %
Lønn og personalkostnader1 974 kr0,1 %0,9 %
Sum av postene over1 724 813 kr95,1 %
Ikke spesifisert i notene88 959 kr4,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 95,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 28 % av tilsvarende lag, mot 90 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer28 %vekt 30 %
Driftsmargin83 %vekt 20 %
Gjeldsgrad90 %vekt 50 %

Til A++ mangler 0,089 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 28 % til 58 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/987459840" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/987459840.svg" width="210" height="64"
       alt="MOTLAND I BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

MOTLAND I BORETTSLAG · org.nr 987459840 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/987459840