Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

MONSATUNET BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 985194386 · stiftet 1998 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 3,8 år av årsinntekten. God likviditet — 10,1 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 62 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
17. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 75 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
63. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 65 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
34. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 85 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 844 653 kr
+7,5 % siden 2024
20241 715 665 kr2025
Driftskostnader
691 876 kr
-5,7 % siden 2024
2024733 663 kr2025
Gjeld
7 051 221 kr
-12,0 % siden 2024
20248 015 819 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+7,6 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp3,8 %
+2 pp7,6 %
+3 pp11,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 70 512 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
199 734 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 4,9 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 5,6 prosentpoeng lavere. Målt mot de 3,6 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld7 051 221 kr
Driftsinntekter1 844 653 kr
Driftskostnader691 876 kr
Årsresultat1 051 936 kr
Omløpsmidler583 097 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +7,5 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 4,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 4,9 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (54 % lavere)
  • driften går i pluss (62 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter192 530 kr27,8 %28,2 %
Forsikring176 471 kr25,5 %9,2 %
Lønn og personalkostnader58 191 kr8,4 %0,9 %
Vedlikehold og reparasjon53 321 kr7,7 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon51 000 kr7,4 %9,0 %
Energi og oppvarming36 776 kr5,3 %3,0 %
Sum av postene over568 289 kr82,1 %
Ikke spesifisert i notene123 587 kr17,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 82,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 66 % av tilsvarende lag på likviditetsbuffer mot 85 % på driftsmargin.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer66 %vekt 30 %
Gjeldsgrad75 %vekt 50 %
Driftsmargin85 %vekt 20 %

Til A++ mangler 0,047 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 66 % til 81 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/985194386" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/985194386.svg" width="210" height="64"
       alt="MONSATUNET BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

MONSATUNET BORETTSLAG · org.nr 985194386 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/985194386