Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

VESTHAGEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 985024138 · stiftet 2002 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22

Gjelden er moderat, 3,6 år av årsinntekten. God likviditet — 10,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 65 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
12. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 77 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
60. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 67 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
44. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 87 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 930 204 kr
-6,3 % siden 2024
20243 126 209 kr2025
Driftskostnader
1 032 930 kr
-13,6 % siden 2024
20241 194 836 kr2025
Gjeld
10 557 325 kr
-12,1 % siden 2024
202412 004 856 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+7,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp3,6 %
+2 pp7,2 %
+3 pp10,8 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 105 573 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
247 102 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,4 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 4,1 prosentpoeng lavere. Målt mot de 6,1 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld10 557 325 kr
Driftsinntekter2 930 204 kr
Driftskostnader1 032 930 kr
Årsresultat1 718 958 kr
Omløpsmidler903 246 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -6,3 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,4 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (39 % lavere)
  • driften går i pluss (65 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter418 480 kr40,5 %28,2 %
Forsikring201 259 kr19,5 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon157 660 kr15,3 %9,0 %
Vedlikehold og reparasjon87 105 kr8,4 %15,6 %
Energi og oppvarming8 939 kr0,9 %3,0 %
Lønn og personalkostnader7 050 kr0,7 %0,9 %
Sum av postene over880 493 kr85,2 %
Ikke spesifisert i notene152 437 kr14,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 85,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 68 % av tilsvarende lag på likviditetsbuffer mot 87 % på driftsmargin.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer68 %vekt 30 %
Gjeldsgrad77 %vekt 50 %
Driftsmargin87 %vekt 20 %

Til A++ mangler 0,026 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 68 % til 76 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/985024138" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/985024138.svg" width="210" height="64"
       alt="VESTHAGEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VESTHAGEN BORETTSLAG · org.nr 985024138 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/985024138