Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BOGAFJELLSENTERET BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 984448856 · stiftet 1998 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,7 år av årsinntekten. Likviditeten gir 3,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 59 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
46. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 57 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
152. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 17 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
64. av 173 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 82 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 449 537 kr
+4,2 % siden 2024
20242 349 690 kr2025
Driftskostnader
1 013 547 kr
-4,3 % siden 2024
20241 059 584 kr2025
Gjeld
13 946 409 kr
-7,5 % siden 2024
202415 079 511 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+11,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,7 %
+2 pp11,4 %
+3 pp17,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 139 464 kr i året.

02Kassagapet
337 000 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 288 021 kr, som dekker 3,4 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 625 021 kr ved 84 462 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld13 946 409 kr
Driftsinntekter2 449 537 kr
Driftskostnader1 013 547 kr
Årsresultat1 298 737 kr
Omløpsmidler288 021 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +4,2 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 11,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (11,7 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon312 624 kr30,8 %15,6 %
Kommunale avgifter215 774 kr21,3 %28,2 %
Forsikring142 849 kr14,1 %9,2 %
Lønn og personalkostnader125 510 kr12,4 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon110 000 kr10,9 %9,0 %
Energi og oppvarming21 792 kr2,2 %3,0 %
Sum av postene over928 549 kr91,6 %
Ikke spesifisert i notene84 998 kr8,4 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 91,6 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 17 % av tilsvarende lag, mot 82 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer17 %vekt 30 %
Gjeldsgrad57 %vekt 50 %
Driftsmargin82 %vekt 20 %

Til A mangler 0,005 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 17 % til 19 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/984448856" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/984448856.svg" width="210" height="64"
       alt="BOGAFJELLSENTERET BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BOGAFJELLSENTERET BORETTSLAG · org.nr 984448856 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/984448856