Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

FIRKLØVER I BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 983261302 · stiftet 2001 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 12,1 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 18,0 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 70 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
132. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 26 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
22. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 89 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
27. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 92 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 901 396 kr
+3,8 % siden 2024
20242 795 698 kr2025
Driftskostnader
874 292 kr
+11,4 % siden 2024
2024784 620 kr2025
Gjeld
35 087 347 kr
-1,1 % siden 2024
202435 493 347 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+24,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp12,1 %
+2 pp24,2 %
+3 pp36,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 350 873 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
188 574 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 7,2 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 3,3 prosentpoeng lavere. Målt mot de 5,7 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld35 087 347 kr
Driftsinntekter2 901 396 kr
Driftskostnader874 292 kr
Årsresultat934 178 kr
Omløpsmidler1 313 553 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +3,8 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 7,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 7,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (32 % lavere)
  • driften går i pluss (70 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon267 765 kr30,6 %15,6 %
Kommunale avgifter265 341 kr30,3 %28,2 %
Forsikring115 057 kr13,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader102 690 kr11,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon90 000 kr10,3 %9,0 %
Energi og oppvarming28 607 kr3,3 %3,0 %
Sum av postene over869 460 kr99,4 %
Ikke spesifisert i notene4 832 kr0,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 99,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 26 % av tilsvarende lag, mot 92 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad26 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer89 %vekt 30 %
Driftsmargin92 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,089 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 26 % til 44 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/983261302" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/983261302.svg" width="210" height="64"
       alt="FIRKLØVER I BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

FIRKLØVER I BORETTSLAG · org.nr 983261302 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/983261302