Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

EIKETUNET II BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 981938348 · stiftet 2000 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 12,5 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 9,6 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 79 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
128. av 169 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 25 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
62. av 169 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 62 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
5. av 169 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 97 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
4 464 998 kr
-2,2 % siden 2024
20244 567 533 kr2025
Driftskostnader
954 740 kr
+7,0 % siden 2024
2024891 906 kr2025
Gjeld
55 681 580 kr
-1,8 % siden 2024
202456 706 774 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+24,9 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp12,5 %
+2 pp24,9 %
+3 pp37,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 556 816 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
830 993 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 1,3 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 9,2 prosentpoeng lavere. Målt mot de 9,0 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld55 681 580 kr
Driftsinntekter4 464 998 kr
Driftskostnader954 740 kr
Årsresultat1 233 480 kr
Omløpsmidler759 902 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -2,2 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger markert lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 1,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 1,3 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (88 % lavere)
  • lavt i alle 2 årene vi har tall for, ikke bare ett
  • driften går i pluss (79 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Dette er ikke det samme som at noe er galt. Et lag kan ligge lavt fordi det nettopp har gjort ferdig et større arbeid — vi trekker fra når vi ser spor av det i tallene. Men et vedvarende lavt vedlikehold er den ene tingen som ikke synes i karakteren, fordi det å la være å bruke penger gjør økonomien bedre på papiret.

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem. Vi har forsøkt å etterprøve dette mot et utfall og lyktes ikke: blant 6 320 lag med tall for to år varsler lavt vedlikehold i det første året ikke om høyere felleskostnader i det neste. Det er ikke det samme som at signalet er feil, men det er en mekanisme vi beskriver, ikke en målt spådom. Utvalget kunne uansett bare vist en forskjell større enn 4,2 prosentpoeng. Vi har også sett lenger: blant 392 lag med minst 8 år med tall henger lavt vedlikehold tidlig heller ikke sammen med høyere felleskostnader eller gjeld senere. Utvalget er lite og består av de største lagene, så det utelukker ikke mekanismen — men vi har ikke klart å måle den. Med så få lag ville vi bare sett en forskjell større enn 6,3 prosentpoeng i felleskostnadsvekst; en mindre sammenheng ville vi ikke oppdaget.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter315 120 kr33,0 %28,2 %
Forsikring296 680 kr31,1 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon54 172 kr5,7 %15,6 %
Lønn og personalkostnader45 640 kr4,8 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon40 000 kr4,2 %9,0 %
Sum av postene over751 612 kr78,7 %
Ikke spesifisert i notene203 128 kr21,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 78,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 25 % av tilsvarende lag, mot 97 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad25 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer62 %vekt 30 %
Driftsmargin97 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,163 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 25 % til 58 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/981938348" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/981938348.svg" width="210" height="64"
       alt="EIKETUNET II BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

EIKETUNET II BORETTSLAG · org.nr 981938348 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/981938348