24. av 44 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 71 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.
Utvikling over tid (2010–2025)
Felleskostnader
17 236 721 kr
+50,4 % siden 2010
Driftskostnader
8 746 826 kr
+146,3 % siden 2010
Gjeld
151 506 781 kr
-41,8 % siden 2010
tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.
Hva tallene betyr
Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.
01Renteskvisen
+17,6 %
Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.
+1 pp8,8 %
+2 pp17,6 %
+3 pp26,4 %
Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 515 068 kr i året.
02Kassagapet
3,0 mill. kr
Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.
Laget har 2 354 957 kr, som dekker 3,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 5 393 876 kr ved 728 902 kr i månedlige driftskostnader.
Tall fra siste årsregnskap (2025)
Sum gjeld
151 506 781 kr
Driftsinntekter
17 236 721 kr
Driftskostnader
8 746 826 kr
Årsresultat
7 473 043 kr
Omløpsmidler
2 354 957 kr
Hva utviklingen betyr (2010–2025)
Felleskostnader +50,4 % fra 2010–2025, som tilsvarer +2,8 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).
Vedlikehold
Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.
vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (10,5 %)
Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.
Hvor pengene går
Vi har lest notene, men postene vi fikk ut summerer seg til mer enn hele driftskostnaden boligselskapet oppgir. Da har vi lest minst én av dem feil, og vi viser dem ikke før vi vet hvilken.
At det ikke står noe her betyr ikke at kostnadene er lave eller i orden — bare at vi ikke har en fordeling vi tror på for dette boligselskapet.
For styret: hva trekker karakteren?
Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 16 % av tilsvarende lag, mot 71 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.
Mål
Percentil
Betydning
Likviditetsbuffer
16 %
vekt 30 %
Gjeldsgrad
36 %
vekt 50 %
Driftsmargin
71 %
vekt 20 %
Til A mangler 0,136 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 16 % til 61 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.
Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret
Vis karakteren på nettsiden deres
Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.
<a href="https://demo.bomerket.no/b/981404718" target="_blank" rel="noopener">
<img src="https://demo.bomerket.no/badge/981404718.svg" width="210" height="64"
alt="BORETTSLAGET MARIEROALLEEN — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>