Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

HÅBALI BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 979135262 · stiftet 1997 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 7,0 år av årsinntekten. God likviditet — 7,9 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 65 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
73. av 157 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 47 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
91. av 157 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 53 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
28. av 157 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 87 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 910 578 kr
+1,0 % siden 2024
20241 890 983 kr2025
Driftskostnader
671 083 kr
-4,7 % siden 2024
2024704 315 kr2025
Gjeld
13 296 858 kr
-7,5 % siden 2024
202414 375 866 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+13,9 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp7,0 %
+2 pp13,9 %
+3 pp20,9 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 132 969 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
263 828 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 3,5 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 6,9 prosentpoeng lavere. Målt mot de 3,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld13 296 858 kr
Driftsinntekter1 910 578 kr
Driftskostnader671 083 kr
Årsresultat1 087 399 kr
Omløpsmidler439 616 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +1,0 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger noe lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 3,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 3,5 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (66 % lavere)
  • lavt i alle 2 årene vi har tall for, ikke bare ett
  • driften går i pluss (65 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter233 435 kr34,8 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon105 926 kr15,8 %9,0 %
Forsikring86 649 kr12,9 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon78 387 kr11,7 %15,6 %
Lønn og personalkostnader66 178 kr9,9 %0,9 %
Energi og oppvarming46 530 kr6,9 %3,0 %
Sum av postene over617 105 kr92,0 %
Ikke spesifisert i notene53 978 kr8,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 92,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 47 % av tilsvarende lag, mot 88 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad47 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer53 %vekt 30 %
Driftsmargin88 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,101 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 47 % til 67 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/979135262" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/979135262.svg" width="210" height="64"
       alt="HÅBALI BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

HÅBALI BORETTSLAG · org.nr 979135262 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/979135262