Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET II

Borettslag STAVANGER · org.nr 967050059 · stiftet 1993 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 8,2 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 2,5 måneders buffer. Kostnadene var 2,5× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
45. av 58 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 39 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
57. av 58 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 10 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-148,1 %
svakestbest
57. av 58 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
396 000 kr
+12,1 % siden 2024
2024353 220 kr2025
Driftskostnader
982 283 kr
+127,9 % siden 2024
2024430 941 kr2025
Gjeld
3 243 411 kr
-1,3 % siden 2024
20243 287 472 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+16,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp8,2 %
+2 pp16,4 %
+3 pp24,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 32 434 kr i året.

02Kassagapet
405 080 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 200 661 kr, som dekker 2,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 605 741 kr ved 81 857 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld3 243 411 kr
Driftsinntekter396 000 kr
Driftskostnader982 283 kr
Årsresultat-735 127 kr
Omløpsmidler200 661 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +12,1 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 80,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (80,2 %)
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon460 365 kr46,9 %15,6 %
Kommunale avgifter83 300 kr8,5 %28,2 %
Lønn og personalkostnader68 460 kr7,0 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon60 000 kr6,1 %9,0 %
Forsikring48 494 kr4,9 %9,2 %
Sum av postene over720 619 kr73,4 %
Ikke spesifisert i notene261 664 kr26,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 73,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 3 % av tilsvarende lag, mot 39 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin3 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer10 %vekt 30 %
Gjeldsgrad39 %vekt 50 %

Til B mangler 0,094 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 3 % til 49 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/967050059" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/967050059.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET II — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET II · org.nr 967050059 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/967050059