Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET VÅGEDALEN

Borettslag STAVANGER · org.nr 954984818 · stiftet 1981 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22

Gjelden er moderat, 4,2 år av årsinntekten. Likviditeten gir 4,3 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-46 % margin).

Underskudd
svakestbest
22. av 161 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
129. av 161 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 24 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
152. av 161 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 6 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
5 527 196 kr
+3,9 % siden 2024
20245 322 011 kr2025
Driftskostnader
8 098 471 kr
+127,2 % siden 2024
20243 564 390 kr2025
Gjeld
23 002 399 kr
+8,4 % siden 2024
202421 218 029 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+8,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp4,2 %
+2 pp8,3 %
+3 pp12,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 230 024 kr i året.

02Kassagapet
2,1 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 2 921 465 kr, som dekker 4,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 4 994 057 kr ved 674 873 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld23 002 399 kr
Driftsinntekter5 527 196 kr
Driftskostnader8 098 471 kr
Årsresultat-2 675 621 kr
Omløpsmidler2 921 465 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +3,9 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 56,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (56,7 %)
  • laget er stiftet 1981; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon5 216 431 kr64,4 %15,6 %
Kommunale avgifter761 812 kr9,4 %28,2 %
Forsikring655 041 kr8,1 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon269 025 kr3,3 %9,0 %
Energi og oppvarming113 658 kr1,4 %3,0 %
Lønn og personalkostnader13 395 kr0,2 %0,9 %
Sum av postene over7 029 362 kr86,8 %
Ikke spesifisert i notene1 069 109 kr13,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 86,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 6 % av tilsvarende lag, mot 72 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin6 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer24 %vekt 30 %
Gjeldsgrad72 %vekt 50 %

Til A mangler 0,062 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 6 % til 37 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/954984818" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/954984818.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET VÅGEDALEN — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET VÅGEDALEN · org.nr 954984818 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/954984818