Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A++

BORETTSLAGET VESTÅS 1-2-4

Borettslag STAVANGER · org.nr 954813282 · stiftet 1955 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22

Gjelden er lav — 1,6 år av årsinntekten. God likviditet — 17,2 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 50 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
14. av 123 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 94 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
30. av 123 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 88 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
21. av 123 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
794 880 kr
+5,5 % siden 2024
2024753 344 kr2025
Driftskostnader
397 458 kr
-1,4 % siden 2024
2024402 918 kr2025
Gjeld
1 285 922 kr
-11,0 % siden 2024
20241 444 841 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+3,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp1,6 %
+2 pp3,2 %
+3 pp4,9 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 12 859 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
108 376 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 3,5 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 7,0 prosentpoeng lavere. Målt mot de 1,5 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld1 285 922 kr
Driftsinntekter794 880 kr
Driftskostnader397 458 kr
Årsresultat334 087 kr
Omløpsmidler568 694 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +5,5 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger noe lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 3,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 3,5 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (67 % lavere)
  • driften går i pluss (50 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1955; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter179 725 kr45,2 %28,2 %
Forsikring80 312 kr20,2 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon70 050 kr17,6 %9,0 %
Vedlikehold og reparasjon11 793 kr3,0 %15,6 %
Energi og oppvarming2 822 kr0,7 %3,0 %
Lønn og personalkostnader2 820 kr0,7 %0,9 %
Sum av postene over347 522 kr87,4 %
Ikke spesifisert i notene49 936 kr12,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 87,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 72 % av tilsvarende lag på driftsmargin mot 94 % på gjeldsgrad.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin72 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer88 %vekt 30 %
Gjeldsgrad94 %vekt 50 %

Laget ligger i øverste karakter.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/954813282" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/954813282.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET VESTÅS 1-2-4 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET VESTÅS 1-2-4 · org.nr 954813282 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/954813282