Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

KRISTIANSLYST I BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 954812944 · stiftet 1969 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22
Plassering: Kristianslyst omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 6,9 år av årsinntekten. God likviditet — 20,2 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 59 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
24. av 67 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 47 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
4. av 67 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 92 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
22. av 67 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 82 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
13 392 538 kr
+194,3 % siden 2010
2010: 4 550 329 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 4 716 433 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 5 251 202 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 5 578 572 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 5 918 140 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 6 184 981 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 6 631 923 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 7 152 314 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 8 100 382 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 8 379 130 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 8 391 077 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 8 444 136 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 8 849 424 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 11 919 184 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 13 293 008 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 13 392 538 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
5 543 645 kr
+54,1 % siden 2010
2010: 3 598 291 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 3 142 026 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 10 503 418 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 4 533 574 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 3 571 149 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 8 387 543 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 4 585 234 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 14 402 717 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 19 241 651 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 5 152 863 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 4 160 357 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 4 457 687 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 5 247 340 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 60 741 370 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 17 339 081 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 5 543 645 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
92 556 749 kr
+553,5 % siden 2010
2010: 14 164 222 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 13 465 843 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 20 446 377 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 19 525 033 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 18 561 654 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 20 423 950 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 19 152 815 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 27 709 088 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 40 234 183 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 36 418 396 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 34 104 232 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 30 224 924 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 28 295 088 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 76 750 823 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 94 630 071 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 92 556 749 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+13,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,9 %
+2 pp13,8 %
+3 pp20,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 925 567 kr i året.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2023

Driftskostnadene stod 1058 % opp i 2023 og 71 % ned igjen året etter.

5 247 340 kr i 2022, 60 741 370 kr i 2023, 17 339 081 kr i 2024. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld92 556 749 kr
Driftsinntekter13 392 538 kr
Driftskostnader5 543 645 kr
Årsresultat3 509 157 kr
Omløpsmidler9 332 471 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +194,3 % fra 2010–2025, som tilsvarer +7,5 % per år — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Stort vedlikehold i 4 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 40,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vi har sett bort fra 1 år (2023) der vedlikeholdstallet ikke var til å stole på; snittet er regnet på de 10 øvrige
  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (40,3 %)
  • laget er stiftet 1969; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter1 320 815 kr23,8 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon1 097 581 kr19,8 %15,6 %
Forsikring588 982 kr10,6 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon491 795 kr8,9 %9,0 %
Energi og oppvarming167 994 kr3,0 %3,0 %
Lønn og personalkostnader31 020 kr0,6 %0,9 %
Sum av postene over3 698 187 kr66,7 %
Ikke spesifisert i notene1 845 458 kr33,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 66,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 47 % av tilsvarende lag, mot 92 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad47 %vekt 50 %
Driftsmargin82 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer92 %vekt 30 %

Til A++ mangler 0,114 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 47 % til 70 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/954812944" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/954812944.svg" width="210" height="64"
       alt="KRISTIANSLYST I BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

KRISTIANSLYST I BORETTSLAG · org.nr 954812944 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/954812944