Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A++

KRISTIANSLYST III BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 954775682 · stiftet 1972 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22
Plassering: Kristianslyst omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er lav — 2,7 år av årsinntekten. God likviditet — 35,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 53 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
9. av 110 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 86 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
2. av 110 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 98 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
47. av 110 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 76 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
9 389 184 kr
+6,2 % siden 2024
20248 837 972 kr2025
Driftskostnader
4 406 558 kr
-8,9 % siden 2024
20244 836 723 kr2025
Gjeld
25 511 965 kr
-2,7 % siden 2024
202426 230 120 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+5,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp2,7 %
+2 pp5,4 %
+3 pp8,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 255 120 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
189 562 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 9,4 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 1,0 prosentpoeng lavere. Målt mot de 18,2 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld25 511 965 kr
Driftsinntekter9 389 184 kr
Driftskostnader4 406 558 kr
Årsresultat4 124 888 kr
Omløpsmidler13 142 140 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +6,2 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 9,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 9,4 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (10 % lavere)
  • driften går i pluss (53 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1972; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter1 004 589 kr22,8 %28,2 %
Forsikring651 823 kr14,8 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon595 943 kr13,5 %15,6 %
Energi og oppvarming224 162 kr5,1 %3,0 %
Forretningsfører og revisjon208 440 kr4,7 %9,0 %
Lønn og personalkostnader28 200 kr0,6 %0,9 %
Sum av postene over2 713 157 kr61,6 %
Ikke spesifisert i notene1 693 401 kr38,4 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 61,6 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 76 % av tilsvarende lag på driftsmargin mot 98 % på likviditetsbuffer.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin76 %vekt 20 %
Gjeldsgrad86 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer98 %vekt 30 %

Laget ligger i øverste karakter.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/954775682" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/954775682.svg" width="210" height="64"
       alt="KRISTIANSLYST III BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

KRISTIANSLYST III BORETTSLAG · org.nr 954775682 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/954775682