Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

NYLUND BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 954488462 · stiftet 1971 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Nygårdsgaten 13
registrert i BERGEN hos forretningsfører — vist under STAVANGER
Plassering: Nylund omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er lav — 2,4 år av årsinntekten. God likviditet — 6,0 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 32 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
22. av 161 borettslag av lignende størrelse i Bergen
bedre enn 89 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
65. av 161 borettslag av lignende størrelse i Bergen
bedre enn 38 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
85. av 161 borettslag av lignende størrelse i Bergen
bedre enn 44 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
16 067 538 kr
-16,1 % siden 2024
202419 157 196 kr2025
Driftskostnader
19 906 532 kr
+50,5 % siden 2024
202413 226 128 kr2025
Gjeld
23 071 886 kr
+7914,8 % siden 2010
2010: 287 866 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 840 345 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 19 916 312 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 20 319 826 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 29 090 352 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 30 245 266 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 31 701 535 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 32 291 151 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 31 116 187 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 32 296 006 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 30 673 680 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 28 844 147 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 27 893 373 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 26 500 125 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 24 439 161 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 23 071 886 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

02Kassagapet
764 817 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 3 341 167 kr, som dekker 6,0 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 4 105 984 kr ved 554 863 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
2,6 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 3,2 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 7,3 prosentpoeng lavere. Målt mot de 35,2 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld23 071 886 kr
Driftsinntekter9 826 537 kr
Driftskostnader6 658 353 kr
Årsresultat2 414 600 kr
Omløpsmidler3 341 167 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader -16,1 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger markert lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 3,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 3,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (70 % lavere)
  • lavt i alle 2 årene vi har tall for, ikke bare ett
  • driften går i pluss (32 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1971; eldre bygg krever mer vedlikehold

Dette er ikke det samme som at noe er galt. Et lag kan ligge lavt fordi det nettopp har gjort ferdig et større arbeid — vi trekker fra når vi ser spor av det i tallene. Men et vedvarende lavt vedlikehold er den ene tingen som ikke synes i karakteren, fordi det å la være å bruke penger gjør økonomien bedre på papiret.

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem. Vi har forsøkt å etterprøve dette mot et utfall og lyktes ikke: blant 6 320 lag med tall for to år varsler lavt vedlikehold i det første året ikke om høyere felleskostnader i det neste. Det er ikke det samme som at signalet er feil, men det er en mekanisme vi beskriver, ikke en målt spådom. Utvalget kunne uansett bare vist en forskjell større enn 4,2 prosentpoeng. Vi har også sett lenger: blant 392 lag med minst 8 år med tall henger lavt vedlikehold tidlig heller ikke sammen med høyere felleskostnader eller gjeld senere. Utvalget er lite og består av de største lagene, så det utelukker ikke mekanismen — men vi har ikke klart å måle den. Med så få lag ville vi bare sett en forskjell større enn 6,3 prosentpoeng i felleskostnadsvekst; en mindre sammenheng ville vi ikke oppdaget.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Forsikring578 720 kr8,7 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon547 509 kr8,2 %9,0 %
Vedlikehold og reparasjon362 550 kr5,4 %15,6 %
Lønn og personalkostnader249 457 kr3,7 %0,9 %
Sum av postene over1 738 236 kr26,1 %
Ikke spesifisert i notene4 920 117 kr73,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 26,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 39 % av tilsvarende lag, mot 89 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer39 %vekt 30 %
Driftsmargin44 %vekt 20 %
Gjeldsgrad89 %vekt 50 %

Til A+ mangler 0,022 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 39 % til 46 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/954488462" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/954488462.svg" width="210" height="64"
       alt="NYLUND BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

NYLUND BORETTSLAG · org.nr 954488462 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/954488462