Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET EIKEBERGET

Borettslag STAVANGER · org.nr 954236382 · stiftet 1979 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 9,2 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 2,5 måneders buffer. Kostnadene var 2,2× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
58. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 35 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
89. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 10 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-119,9 %
svakestbest
94. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
10 161 099 kr
+81,5 % siden 2010
2010: 5 599 398 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 5 506 133 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 5 713 798 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 5 691 373 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 5 919 356 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 5 940 806 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 6 319 818 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 6 729 912 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 7 123 334 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 6 950 374 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 6 991 145 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 6 957 164 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 7 003 659 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 7 277 403 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 8 059 798 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 161 099 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
22 343 727 kr
+93,1 % siden 2013
2013: 11 571 575 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 3 200 621 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 3 256 463 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 9 809 954 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 22 955 317 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 9 586 824 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 8 540 619 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 9 129 744 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 4 551 347 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 6 367 619 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 6 212 112 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 12 077 168 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 22 343 727 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
93 106 484 kr
+128,6 % siden 2010
2010: 40 727 057 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 38 614 479 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 37 014 571 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 46 501 782 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 45 458 060 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 42 242 926 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 44 810 926 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 65 517 310 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 66 036 439 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 67 002 671 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 76 360 219 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 75 682 799 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 74 592 345 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 73 885 503 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 94 786 315 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 93 106 484 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+18,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp9,2 %
+2 pp18,3 %
+3 pp27,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 931 065 kr i året.

02Kassagapet
9,2 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 4 589 598 kr, som dekker 2,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 13 778 632 kr ved 1 861 977 kr i månedlige driftskostnader.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2017

Driftskostnadene stod 134 % opp i 2017 og 58 % ned igjen året etter.

9 809 954 kr i 2016, 22 955 317 kr i 2017, 9 586 824 kr i 2018. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld93 106 484 kr
Driftsinntekter10 161 099 kr
Driftskostnader22 343 727 kr
Årsresultat-15 214 207 kr
Omløpsmidler4 589 598 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +81,5 % fra 2010–2025, som tilsvarer +4,0 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 3 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 24,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (24,3 %)
  • laget er stiftet 1979; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon5 981 873 kr26,8 %15,6 %
Kommunale avgifter1 133 944 kr5,1 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon964 360 kr4,3 %9,0 %
Forsikring723 280 kr3,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader342 300 kr1,5 %0,9 %
Energi og oppvarming226 589 kr1,0 %3,0 %
Sum av postene over9 372 346 kr41,9 %
Ikke spesifisert i notene12 971 381 kr58,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 41,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 3 % av tilsvarende lag, mot 35 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin3 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer10 %vekt 30 %
Gjeldsgrad35 %vekt 50 %

Til B mangler 0,115 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 3 % til 61 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/954236382" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/954236382.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET EIKEBERGET — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET EIKEBERGET · org.nr 954236382 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/954236382