Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET OLAFSHAGEN II

Borettslag STAVANGER · org.nr 953832011 · stiftet 1968 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 4,0 år av årsinntekten. God likviditet — 6,0 måneders buffer. Kostnadene var 2,4× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
18. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 73 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
118. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 38 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-143,1 %
svakestbest
165. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 662 404 kr
+7,9 % siden 2024
20242 468 232 kr2025
Driftskostnader
6 472 522 kr
+186,8 % siden 2024
20242 256 939 kr2025
Gjeld
10 758 476 kr
+84,2 % siden 2024
20245 841 549 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+8,1 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp4,0 %
+2 pp8,1 %
+3 pp12,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 107 585 kr i året.

02Kassagapet
755 191 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 3 236 198 kr, som dekker 6,0 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 3 991 389 kr ved 539 377 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld10 758 476 kr
Driftsinntekter2 662 404 kr
Driftskostnader6 472 522 kr
Årsresultat-4 037 900 kr
Omløpsmidler3 236 198 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +7,9 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 61,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (61,4 %)
  • laget er stiftet 1968; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 988 990 kr30,7 %15,6 %
Kommunale avgifter636 398 kr9,8 %28,2 %
Forsikring635 735 kr9,8 %9,2 %
Lønn og personalkostnader183 632 kr2,8 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon136 000 kr2,1 %9,0 %
Energi og oppvarming99 550 kr1,5 %3,0 %
Sum av postene over3 680 305 kr56,9 %
Ikke spesifisert i notene2 792 217 kr43,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 56,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 3 % av tilsvarende lag, mot 73 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin3 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer39 %vekt 30 %
Gjeldsgrad73 %vekt 50 %

Til A mangler 0,020 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 3 % til 13 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/953832011" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/953832011.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET OLAFSHAGEN II — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET OLAFSHAGEN II · org.nr 953832011 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/953832011