Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

BORETTSLAGET LIMBERGET

Borettslag STAVANGER · org.nr 952936670 · stiftet 1971 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 3,4 år av årsinntekten. God likviditet — 11,6 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 23 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
10. av 94 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 80 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
26. av 94 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
73. av 94 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 31 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
10 756 420 kr
+35,9 % siden 2010
2010: 7 912 607 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 7 835 389 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 7 859 015 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 8 365 520 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 8 367 736 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 8 367 576 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 8 365 796 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 8 376 416 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 8 198 998 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 8 645 762 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 8 659 025 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 8 582 094 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 9 062 217 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 10 129 546 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 10 384 682 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 756 420 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
8 318 592 kr
+114,7 % siden 2010
2010: 3 874 753 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 3 544 545 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 4 097 187 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 9 778 673 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 4 371 285 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 4 319 609 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 5 149 968 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 4 856 785 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 5 676 045 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 5 338 165 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 5 268 929 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 6 887 283 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 8 979 596 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 8 503 752 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 6 682 732 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 8 318 592 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
36 031 442 kr
-37,9 % siden 2010
2010: 57 993 331 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 56 925 284 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 55 097 151 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 57 742 485 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 55 272 778 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 50 920 459 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 50 425 776 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 48 184 775 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 46 765 368 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 44 517 873 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 43 460 028 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 42 490 968 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 40 906 192 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 38 578 953 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 37 318 655 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 36 031 442 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+6,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp3,3 %
+2 pp6,7 %
+3 pp10,0 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 360 314 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
4,1 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 7,5 % av inntektene i 2010-2025 der medianen er 10,5 % — 2,9 prosentpoeng lavere. Målt mot de 139,9 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2013

Driftskostnadene stod 139 % opp i 2013 og 55 % ned igjen året etter.

4 097 187 kr i 2012, 9 778 673 kr i 2013, 4 371 285 kr i 2014. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld36 031 442 kr
Driftsinntekter10 756 420 kr
Driftskostnader8 318 592 kr
Årsresultat1 453 224 kr
Omløpsmidler8 025 623 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +35,9 % fra 2010–2025, som tilsvarer +2,1 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 7,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 7,5 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (28 % lavere)
  • driften går i pluss (23 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1971; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

Vi har lest notene, men postene vi fikk ut summerer seg til mer enn hele driftskostnaden boligselskapet oppgir. Da har vi lest minst én av dem feil, og vi viser dem ikke før vi vet hvilken.

At det ikke står noe her betyr ikke at kostnadene er lave eller i orden — bare at vi ikke har en fordeling vi tror på for dette boligselskapet.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 31 % av tilsvarende lag, mot 80 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin31 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer72 %vekt 30 %
Gjeldsgrad80 %vekt 50 %

Til A++ mangler 0,113 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 31 % til 87 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/952936670" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/952936670.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET LIMBERGET — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET LIMBERGET · org.nr 952936670 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/952936670