Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET KVITODDEN

Borettslag STAVANGER · org.nr 952762494 · stiftet 1980 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 10,8 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 7,2 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-54 % margin).

Underskudd
svakestbest
33. av 53 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 29 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
30. av 53 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 48 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
48. av 53 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 6 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
15 499 653 kr
+81,3 % siden 2010
2010: 8 546 955 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 8 550 674 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 8 553 367 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 8 563 274 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 8 629 676 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 9 089 630 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 9 034 002 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 9 465 434 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 10 044 825 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 10 205 279 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 11 186 761 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 11 669 243 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 12 624 836 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 13 917 973 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 14 191 300 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 15 499 653 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
23 862 094 kr
+167,0 % siden 2010
2010: 8 936 713 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 7 194 873 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 6 063 488 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 7 695 400 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 10 804 890 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 6 459 008 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 5 562 527 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 7 052 448 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 17 863 832 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 68 980 907 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 27 682 909 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 6 952 368 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 7 532 598 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 7 738 427 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 8 320 035 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 23 862 094 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
167 999 986 kr
+191,0 % siden 2010
2010: 57 741 658 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 56 583 348 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 55 733 619 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 55 981 895 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 61 702 590 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 57 005 001 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 57 088 638 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 68 147 591 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 93 103 550 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 166 496 294 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 171 368 086 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 155 928 595 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 152 990 553 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 149 984 683 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 147 554 108 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 167 999 986 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+21,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp10,8 %
+2 pp21,7 %
+3 pp32,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 680 000 kr i året.

02Kassagapet
448 904 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 14 266 054 kr, som dekker 7,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 14 714 958 kr ved 1 988 508 kr i månedlige driftskostnader.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2019

Driftskostnadene stod 286 % opp i 2019 og 60 % ned igjen året etter.

17 863 832 kr i 2018, 68 980 907 kr i 2019, 27 682 909 kr i 2020. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld167 999 986 kr
Driftsinntekter15 499 653 kr
Driftskostnader23 862 094 kr
Årsresultat-13 880 866 kr
Omløpsmidler14 266 054 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +81,3 % fra 2010–2025, som tilsvarer +4,0 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Stort vedlikehold i 2 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 20,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (20,8 %)
  • laget er stiftet 1980; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon3 024 921 kr12,7 %15,6 %
Kommunale avgifter2 513 115 kr10,5 %28,2 %
Forsikring1 111 500 kr4,7 %9,2 %
Energi og oppvarming598 249 kr2,5 %3,0 %
Lønn og personalkostnader513 450 kr2,2 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon450 000 kr1,9 %9,0 %
Sum av postene over8 211 235 kr34,4 %
Ikke spesifisert i notene15 650 859 kr65,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 34,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 6 % av tilsvarende lag, mot 48 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin6 %vekt 20 %
Gjeldsgrad29 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer48 %vekt 30 %

Til B mangler 0,024 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 6 % til 18 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/952762494" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/952762494.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET KVITODDEN — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET KVITODDEN · org.nr 952762494 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/952762494