Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET HEGREBERGET III

Borettslag STAVANGER · org.nr 952072854 · stiftet 1989 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 12,0 år av det laget krever inn i året. Kassa dekker bare 1,2 måneder drift. Kostnadene var 6,1× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025UnderskuddTynn likviditet
svakestbest
127. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 26 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
170. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-512,3 %
svakestbest
170. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 0 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 629 551 kr
+10,2 % siden 2024
20242 386 158 kr2025
Driftskostnader
16 100 006 kr
+17,0 % siden 2024
202413 760 653 kr2025
Gjeld
31 483 444 kr
+31,8 % siden 2024
202423 887 887 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+23,9 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp12,0 %
+2 pp23,9 %
+3 pp35,9 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 314 834 kr i året.

02Kassagapet
8,4 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 555 913 kr, som dekker 1,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 9 928 337 kr ved 1 341 667 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld31 483 444 kr
Driftsinntekter2 629 551 kr
Driftskostnader16 100 006 kr
Årsresultat-14 610 788 kr
Omløpsmidler1 555 913 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +10,2 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 2 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 11,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (11,6 %)
  • laget er stiftet 1989; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter421 167 kr2,6 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon281 743 kr1,7 %15,6 %
Forsikring161 111 kr1,0 %9,2 %
Lønn og personalkostnader91 280 kr0,6 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon80 000 kr0,5 %9,0 %
Energi og oppvarming59 884 kr0,4 %3,0 %
Sum av postene over1 095 185 kr6,8 %
Ikke spesifisert i notene15 004 821 kr93,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 6,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 0 % av tilsvarende lag, mot 26 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin0 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer3 %vekt 30 %
Gjeldsgrad26 %vekt 50 %

Til B mangler 0,184 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 0 % til 92 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/952072854" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/952072854.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET HEGREBERGET III — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET HEGREBERGET III · org.nr 952072854 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/952072854