Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET SOLÅSEN

Borettslag STAVANGER · org.nr 952072765 · stiftet 1989 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,2 år av årsinntekten. God likviditet — 5,5 måneders buffer. Driften gikk i minus i 2025 med -1 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
29. av 156 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 62 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
106. av 156 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 34 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
139. av 156 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 14 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
5 606 590 kr
+13,5 % siden 2024
20244 938 957 kr2025
Driftskostnader
5 662 006 kr
+44,2 % siden 2024
20243 926 196 kr2025
Gjeld
29 050 485 kr
+5,9 % siden 2024
202427 428 578 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,2 %
+2 pp10,4 %
+3 pp15,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 290 505 kr i året.

02Kassagapet
888 264 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 2 603 306 kr, som dekker 5,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 3 491 570 kr ved 471 834 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld29 050 485 kr
Driftsinntekter5 606 590 kr
Driftskostnader5 662 006 kr
Årsresultat-939 401 kr
Omløpsmidler2 603 306 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +13,5 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 31,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (31,3 %)
  • laget er stiftet 1989; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 894 791 kr33,5 %15,6 %
Kommunale avgifter918 523 kr16,2 %28,2 %
Forsikring728 949 kr12,9 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon431 293 kr7,6 %9,0 %
Lønn og personalkostnader190 547 kr3,4 %0,9 %
Energi og oppvarming163 105 kr2,9 %3,0 %
Sum av postene over4 327 208 kr76,4 %
Ikke spesifisert i notene1 334 798 kr23,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 76,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 14 % av tilsvarende lag, mot 62 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin14 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer34 %vekt 30 %
Gjeldsgrad62 %vekt 50 %

Til A mangler 0,067 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 14 % til 47 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/952072765" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/952072765.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SOLÅSEN — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SOLÅSEN · org.nr 952072765 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/952072765