Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET SEEHUSENSG 44

Borettslag STAVANGER · org.nr 951832715 · stiftet 1951 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,3 år av årsinntekten. Likviditeten gir 2,2 måneders buffer. Kostnadene var 3,7× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
38. av 172 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 60 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
166. av 172 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 8 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-273,7 %
svakestbest
170. av 172 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 1 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 445 360 kr
+90,7 % siden 2024
20241 282 473 kr2025
Driftskostnader
9 138 289 kr
+592,9 % siden 2024
20241 318 871 kr2025
Gjeld
13 063 823 kr
+157,4 % siden 2024
20245 075 487 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,3 %
+2 pp10,7 %
+3 pp16,0 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 130 638 kr i året.

02Kassagapet
4,0 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 645 528 kr, som dekker 2,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 5 635 278 kr ved 761 524 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld13 063 823 kr
Driftsinntekter2 445 360 kr
Driftskostnader9 138 289 kr
Årsresultat-7 092 319 kr
Omløpsmidler1 645 528 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +90,7 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 24,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (24,5 %)
  • laget er stiftet 1951; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Energi og oppvarming293 939 kr3,2 %3,0 %
Vedlikehold og reparasjon227 295 kr2,5 %15,6 %
Kommunale avgifter207 771 kr2,3 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon140 819 kr1,5 %9,0 %
Forsikring108 676 kr1,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader57 050 kr0,6 %0,9 %
Sum av postene over1 035 550 kr11,3 %
Ikke spesifisert i notene8 102 739 kr88,7 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 11,3 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 1 % av tilsvarende lag, mot 60 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin1 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer8 %vekt 30 %
Gjeldsgrad60 %vekt 50 %

Til A mangler 0,178 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 1 % til 90 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951832715" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951832715.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SEEHUSENSG 44 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SEEHUSENSG 44 · org.nr 951832715 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951832715