Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET STORABERGET

Borettslag STAVANGER · org.nr 951582875 · stiftet 1978 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 9,7 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 6,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 8 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
55. av 91 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 33 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
52. av 91 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 42 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
75. av 91 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 18 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
10 957 394 kr
+57,6 % siden 2010
2010: 6 953 010 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 6 953 670 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 7 301 564 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 7 301 664 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 8 032 542 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 8 023 742 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 8 337 153 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 9 200 449 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 9 160 148 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 10 311 343 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 10 310 131 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 10 326 484 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 10 330 146 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 10 294 995 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 10 315 137 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 957 394 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
10 025 332 kr
+30,1 % siden 2010
2010: 7 707 889 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 5 667 420 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 5 479 383 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 5 115 124 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 26 540 279 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 12 150 460 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 18 756 971 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 20 013 705 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 6 902 680 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 6 920 442 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 7 955 677 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 7 142 431 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 7 094 779 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 7 541 207 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 7 613 818 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 025 332 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
106 667 996 kr
+56,7 % siden 2010
2010: 68 074 016 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 66 988 900 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 65 974 447 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 65 162 563 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 93 060 839 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 103 970 792 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 104 282 365 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 118 937 463 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 115 685 501 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 114 074 661 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 113 114 270 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 112 466 827 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 110 140 472 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 107 390 252 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 105 290 778 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 106 667 996 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+19,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp9,7 %
+2 pp19,5 %
+3 pp29,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 066 680 kr i året.

02Kassagapet
870 849 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 5 311 439 kr, som dekker 6,4 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 6 182 288 kr ved 835 444 kr i månedlige driftskostnader.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2014

Driftskostnadene stod 419 % opp i 2014 og 54 % ned igjen året etter.

5 115 124 kr i 2013, 26 540 279 kr i 2014, 12 150 460 kr i 2015. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld106 667 996 kr
Driftsinntekter10 957 394 kr
Driftskostnader10 025 332 kr
Årsresultat4 182 kr
Omløpsmidler5 311 439 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +57,6 % fra 2010–2025, som tilsvarer +3,1 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Stort vedlikehold i 3 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 27,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (27,2 %)
  • laget er stiftet 1978; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

Vi har lest notene, men postene vi fikk ut summerer seg til mer enn hele driftskostnaden boligselskapet oppgir. Da har vi lest minst én av dem feil, og vi viser dem ikke før vi vet hvilken.

At det ikke står noe her betyr ikke at kostnadene er lave eller i orden — bare at vi ikke har en fordeling vi tror på for dette boligselskapet.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 18 % av tilsvarende lag, mot 42 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin18 %vekt 20 %
Gjeldsgrad33 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer42 %vekt 30 %

Til A mangler 0,180 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 33 % til 69 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951582875" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951582875.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET STORABERGET — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET STORABERGET · org.nr 951582875 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951582875