Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

BEKKEFARET II BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 951460974 · stiftet 1988 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Prinsegata 2-4
registrert i LARVIK hos forretningsfører — vist under STAVANGER
Plassering: Bekkefaret omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 10,9 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 15,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 42 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
56. av 90 borettslag av lignende størrelse i Larvik
bedre enn 29 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
3. av 90 borettslag av lignende størrelse i Larvik
bedre enn 84 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
53. av 90 borettslag av lignende størrelse i Larvik
bedre enn 60 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 436 380 kr
+0,0 % siden 2024
20243 436 380 kr2025
Driftskostnader
1 989 645 kr
+0,1 % siden 2024
20241 988 565 kr2025
Gjeld
37 371 745 kr
-0,6 % siden 2024
202437 601 056 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+21,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp10,9 %
+2 pp21,8 %
+3 pp32,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 373 717 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
432 297 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 4,2 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 6,3 prosentpoeng lavere. Målt mot de 6,9 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld37 371 745 kr
Driftsinntekter3 436 380 kr
Driftskostnader1 989 645 kr
Årsresultat248 508 kr
Omløpsmidler2 572 466 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +0,0 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger noe lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 4,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 4,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (60 % lavere)
  • driften går i pluss (42 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1988; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter745 030 kr37,4 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon246 842 kr12,4 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon193 172 kr9,7 %9,0 %
Forsikring147 670 kr7,4 %9,2 %
Energi og oppvarming10 822 kr0,5 %3,0 %
Lønn og personalkostnader10 011 kr0,5 %0,9 %
Sum av postene over1 353 547 kr68,0 %
Ikke spesifisert i notene636 098 kr32,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 68,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 29 % av tilsvarende lag, mot 84 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad29 %vekt 50 %
Driftsmargin60 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer84 %vekt 30 %

Til A+ mangler 0,152 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 29 % til 59 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951460974" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951460974.svg" width="210" height="64"
       alt="BEKKEFARET II BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BEKKEFARET II BORETTSLAG · org.nr 951460974 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951460974