Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

BORETTSLAGET ROSENLI

Borettslag STAVANGER · org.nr 951412589 · stiftet 1969 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er lav — 2,2 år av årsinntekten. God likviditet — 15,6 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 24 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
1. av 61 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 90 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
10. av 61 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 84 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
44. av 61 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 33 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
13 805 548 kr
+46,2 % siden 2010
2010: 9 442 880 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 10 099 936 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 10 039 858 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 10 476 621 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 10 521 154 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 10 568 525 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 11 623 092 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 11 681 078 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 12 116 726 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 12 149 948 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 12 209 982 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 12 164 516 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 12 285 418 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 12 278 319 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 13 839 506 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 13 805 548 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
10 462 998 kr
+47,9 % siden 2013
2013: 7 072 185 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 7 361 080 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 8 145 109 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 8 470 201 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 9 714 345 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 8 590 695 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 9 577 147 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 12 569 257 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 10 091 153 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 18 336 311 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 21 007 563 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 13 557 112 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 462 998 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
30 591 645 kr
+12,9 % siden 2010
2010: 27 100 895 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 31 910 934 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 29 511 143 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 27 113 787 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 25 398 533 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 22 178 655 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 19 966 744 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 18 270 448 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 15 496 558 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 12 835 764 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 11 616 920 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 10 436 605 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 11 708 958 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 25 730 796 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 30 958 123 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 30 591 645 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+4,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp2,2 %
+2 pp4,4 %
+3 pp6,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 305 916 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld30 591 645 kr
Driftsinntekter13 805 548 kr
Driftskostnader10 462 998 kr
Årsresultat2 573 812 kr
Omløpsmidler13 559 795 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +46,2 % fra 2010–2025, som tilsvarer +2,6 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 22,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (22,7 %)
  • laget er stiftet 1969; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon4 725 299 kr45,2 %15,6 %
Kommunale avgifter2 721 070 kr26,0 %28,2 %
Forsikring906 602 kr8,7 %9,2 %
Lønn og personalkostnader453 547 kr4,3 %0,9 %
Energi og oppvarming449 748 kr4,3 %3,0 %
Forretningsfører og revisjon397 500 kr3,8 %9,0 %
Sum av postene over9 653 766 kr92,3 %
Ikke spesifisert i notene809 232 kr7,7 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 92,3 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 33 % av tilsvarende lag, mot 90 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin33 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer84 %vekt 30 %
Gjeldsgrad90 %vekt 50 %

Til A++ mangler 0,022 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 33 % til 44 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951412589" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951412589.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET ROSENLI — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET ROSENLI · org.nr 951412589 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951412589