Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

BORETTSLAGET TJENSÅS III

Borettslag STAVANGER · org.nr 951412201 · stiftet 1977 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 6,8 år av årsinntekten. God likviditet — 12,0 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 40 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
48. av 147 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 48 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
40. av 147 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 74 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
94. av 147 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 56 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
6 547 617 kr
+4,5 % siden 2024
20246 268 301 kr2025
Driftskostnader
3 940 620 kr
+10,9 % siden 2024
20243 554 764 kr2025
Gjeld
44 203 024 kr
-1,0 % siden 2024
202444 633 523 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+13,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,8 %
+2 pp13,5 %
+3 pp20,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 442 030 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
531 861 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,3 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 4,1 prosentpoeng lavere. Målt mot de 12,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld44 203 024 kr
Driftsinntekter6 547 617 kr
Driftskostnader3 940 620 kr
Årsresultat765 703 kr
Omløpsmidler3 947 958 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +4,5 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,3 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (40 % lavere)
  • driften går i pluss (40 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1977; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Forsikring857 976 kr21,8 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon553 736 kr14,1 %9,0 %
Vedlikehold og reparasjon397 739 kr10,1 %15,6 %
Energi og oppvarming347 527 kr8,8 %3,0 %
Lønn og personalkostnader165 445 kr4,2 %0,9 %
Kommunale avgifter49 589 kr1,3 %28,2 %
Sum av postene over2 372 012 kr60,2 %
Ikke spesifisert i notene1 568 608 kr39,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 60,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 48 % av tilsvarende lag, mot 74 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad48 %vekt 50 %
Driftsmargin56 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer74 %vekt 30 %

Til A+ mangler 0,091 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 48 % til 67 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951412201" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951412201.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET TJENSÅS III — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET TJENSÅS III · org.nr 951412201 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951412201