Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET MERCUR

Borettslag STAVANGER · org.nr 951359483 · stiftet 1976 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 10,6 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 6,3 måneders buffer. Kostnadene var 5,0× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
74. av 116 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 30 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
70. av 116 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 41 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-403,8 %
svakestbest
115. av 116 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 1 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
9 170 624 kr
+10,6 % siden 2024
20248 295 437 kr2025
Driftskostnader
46 199 767 kr
+360,1 % siden 2024
202410 040 339 kr2025
Gjeld
97 130 992 kr
+167,1 % siden 2024
202436 363 294 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+21,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp10,6 %
+2 pp21,2 %
+3 pp31,8 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 971 310 kr i året.

02Kassagapet
4,3 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 24 173 579 kr, som dekker 6,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 28 489 856 kr ved 3 849 981 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld97 130 992 kr
Driftsinntekter9 170 624 kr
Driftskostnader46 199 767 kr
Årsresultat-39 576 770 kr
Omløpsmidler24 173 579 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +10,5 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 51,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (51,9 %)
  • laget er stiftet 1976; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon3 141 101 kr6,8 %15,6 %
Kommunale avgifter1 271 216 kr2,8 %28,2 %
Forsikring1 007 210 kr2,2 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon583 312 kr1,3 %9,0 %
Lønn og personalkostnader342 300 kr0,7 %0,9 %
Sum av postene over6 345 139 kr13,7 %
Ikke spesifisert i notene39 854 628 kr86,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 13,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 1 % av tilsvarende lag, mot 41 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin1 %vekt 20 %
Gjeldsgrad30 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer41 %vekt 30 %

Til B mangler 0,052 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 1 % til 27 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951359483" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951359483.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET MERCUR — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET MERCUR · org.nr 951359483 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951359483