Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

BORETTSLAGET SLETTEBERGET

Borettslag STAVANGER · org.nr 951311936 · stiftet 1967 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,6 år av årsinntekten. God likviditet — 20,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 50 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
8. av 44 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 58 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
2. av 44 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 92 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
23. av 44 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 71 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
17 502 501 kr
+91,9 % siden 2010
2010: 9 120 082 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 11 127 382 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 11 312 182 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 11 313 732 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 11 315 832 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 12 210 132 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 12 211 283 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 12 509 282 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 13 026 752 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 14 517 151 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 14 518 511 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 14 758 856 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 14 739 006 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 15 938 184 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 15 944 258 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 17 502 501 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
8 785 463 kr
+76,1 % siden 2010
2010: 4 990 155 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 31 661 361 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 11 346 055 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 9 963 456 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 8 884 108 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 14 426 250 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 10 418 131 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 11 264 797 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 12 650 332 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 44 926 017 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 53 149 999 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 9 037 434 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 8 830 510 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 8 289 200 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 8 305 198 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 8 785 463 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
98 014 865 kr
+464,7 % siden 2010
2010: 17 356 182 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 32 092 423 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 41 614 147 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 37 740 621 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 38 211 887 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 36 059 487 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 35 969 450 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 36 541 543 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 38 181 983 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 79 058 202 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 121 010 627 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 118 199 499 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 113 232 130 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 108 321 314 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 102 218 841 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 98 014 865 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+11,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,6 %
+2 pp11,2 %
+3 pp16,8 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 980 149 kr i året.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2011

Driftskostnadene stod 534 % opp i 2011 og 64 % ned igjen året etter.

4 990 155 kr i 2010, 31 661 361 kr i 2011, 11 346 055 kr i 2012. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld98 014 865 kr
Driftsinntekter17 502 501 kr
Driftskostnader8 785 463 kr
Årsresultat4 588 745 kr
Omløpsmidler15 243 966 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +91,9 % fra 2010–2025, som tilsvarer +4,4 % per år — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Stort vedlikehold i 3 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 14,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (14,0 %)
  • laget er stiftet 1967; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon2 871 625 kr32,7 %15,6 %
Forsikring1 331 999 kr15,2 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon1 095 906 kr12,5 %9,0 %
Lønn og personalkostnader346 864 kr3,9 %0,9 %
Energi og oppvarming38 705 kr0,4 %3,0 %
Sum av postene over5 685 099 kr64,7 %
Ikke spesifisert i notene3 100 364 kr35,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 64,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 58 % av tilsvarende lag på gjeldsgrad mot 92 % på likviditetsbuffer.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad58 %vekt 50 %
Driftsmargin71 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer92 %vekt 30 %

Til A++ mangler 0,080 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 58 % til 74 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951311936" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951311936.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SLETTEBERGET — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SLETTEBERGET · org.nr 951311936 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951311936