Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET SUNDEKROSSEN

Borettslag STAVANGER · org.nr 951270032 · stiftet 1981 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 8,9 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 5,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 28 % margin. Etter rentekostnader endte året likevel med et underskudd på 325 182 kr — renter på fellesgjelden kommer i tillegg til driftskostnadene.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
29. av 54 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 36 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
39. av 54 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 32 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
35. av 54 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 38 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
15 005 892 kr
+19,8 % siden 2010
2010: 12 524 795 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 12 535 356 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 12 537 116 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 11 564 273 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 11 685 084 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 11 667 223 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 12 090 368 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 12 109 909 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 12 418 363 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 12 652 892 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 13 469 964 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 13 594 502 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 13 608 455 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 14 770 129 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 14 799 780 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 15 005 892 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
10 767 473 kr
-12,9 % siden 2011
2011: 12 355 515 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 7 229 011 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 9 300 741 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 9 041 137 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 9 033 025 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 12 055 668 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 8 373 580 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 10 415 717 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 25 852 026 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 10 128 294 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 23 188 928 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 23 136 216 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 10 185 506 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 16 908 941 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 767 473 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
133 881 087 kr
+45,1 % siden 2010
2010: 92 255 021 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 97 051 860 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 99 258 624 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 102 240 829 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 100 326 569 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 96 344 703 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 97 379 771 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 94 183 019 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 98 095 176 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 107 396 847 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 107 503 806 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 124 327 027 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 131 899 051 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 131 100 586 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 134 274 548 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 133 881 087 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+17,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp8,9 %
+2 pp17,8 %
+3 pp26,8 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 338 811 kr i året.

02Kassagapet
1,9 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 4 742 956 kr, som dekker 5,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 6 639 942 kr ved 897 289 kr i månedlige driftskostnader.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2019

Driftskostnadene stod 148 % opp i 2019 og 61 % ned igjen året etter.

10 415 717 kr i 2018, 25 852 026 kr i 2019, 10 128 294 kr i 2020. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld133 881 087 kr
Driftsinntekter15 005 892 kr
Driftskostnader10 767 473 kr
Årsresultat-325 182 kr
Omløpsmidler4 742 956 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +19,8 % fra 2010–2025, som tilsvarer +1,2 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 19,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (19,8 %)
  • laget er stiftet 1981; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon4 330 392 kr40,2 %15,6 %
Kommunale avgifter3 258 519 kr30,3 %28,2 %
Forsikring1 180 485 kr11,0 %9,2 %
Energi og oppvarming963 635 kr8,9 %3,0 %
Lønn og personalkostnader448 071 kr4,2 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon392 700 kr3,6 %9,0 %
Sum av postene over10 573 802 kr98,2 %
Ikke spesifisert i notene193 671 kr1,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 98,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger jevnt på de tre målene — ingen enkelt størrelse trekker karakteren ned alene.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer33 %vekt 30 %
Gjeldsgrad36 %vekt 50 %
Driftsmargin38 %vekt 20 %

Til A mangler 0,154 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 33 % til 84 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951270032" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951270032.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SUNDEKROSSEN — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SUNDEKROSSEN · org.nr 951270032 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951270032