Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

BORETTSLAGET PEDERSGT 19

Borettslag STAVANGER · org.nr 951202193 · stiftet 1968 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 4,7 år av årsinntekten. God likviditet — 16,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 45 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
27. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 66 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
27. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 86 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
98. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 65 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 727 485 kr
-0,5 % siden 2024
20243 744 370 kr2025
Driftskostnader
2 042 291 kr
-0,9 % siden 2024
20242 061 002 kr2025
Gjeld
17 543 225 kr
-4,5 % siden 2024
202418 365 126 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+9,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp4,7 %
+2 pp9,4 %
+3 pp14,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 175 432 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
231 628 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 7,4 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 3,1 prosentpoeng lavere. Målt mot de 7,5 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld17 543 225 kr
Driftsinntekter3 727 485 kr
Driftskostnader2 042 291 kr
Årsresultat1 048 803 kr
Omløpsmidler2 801 032 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,4 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 7,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 7,4 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (30 % lavere)
  • driften går i pluss (45 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1968; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter514 082 kr25,2 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon439 028 kr21,5 %9,0 %
Forsikring321 641 kr15,7 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon265 459 kr13,0 %15,6 %
Lønn og personalkostnader255 762 kr12,5 %0,9 %
Energi og oppvarming97 731 kr4,8 %3,0 %
Sum av postene over1 893 703 kr92,7 %
Ikke spesifisert i notene148 588 kr7,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 92,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 65 % av tilsvarende lag på driftsmargin mot 86 % på likviditetsbuffer.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin65 %vekt 20 %
Gjeldsgrad66 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer86 %vekt 30 %

Til A++ mangler 0,071 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 66 % til 80 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951202193" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951202193.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET PEDERSGT 19 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET PEDERSGT 19 · org.nr 951202193 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951202193