Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET TJENSÅS I

Borettslag STAVANGER · org.nr 951201499 · stiftet 1973 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 4,8 år av årsinntekten. Likviditeten gir 3,5 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-27 % margin).

Underskudd
svakestbest
11. av 84 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 65 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
68. av 84 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 18 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
76. av 84 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 8 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2015–2025)

Felleskostnader
11 451 321 kr
+25,6 % siden 2015
2015: 9 114 100 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 9 207 831 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 9 174 256 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 9 167 836 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 9 183 016 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 9 582 668 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 9 629 127 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 9 606 343 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 9 880 487 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 11 105 044 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 11 451 321 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
14 524 852 kr
+14,3 % siden 2015
2015: 12 711 184 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 4 377 166 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 4 998 515 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 5 614 249 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 6 267 383 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 7 083 649 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 8 538 978 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 18 676 138 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 28 532 164 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 11 158 292 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 14 524 852 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
55 467 251 kr
+70,3 % siden 2015
2015: 32 577 251 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 31 531 724 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 30 290 153 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 30 603 432 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 26 679 965 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 25 696 227 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 24 219 514 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 33 761 980 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 52 117 811 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 56 076 850 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 55 467 251 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+9,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp4,8 %
+2 pp9,7 %
+3 pp14,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 554 673 kr i året.

02Kassagapet
4,7 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 4 221 494 kr, som dekker 3,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 8 956 992 kr ved 1 210 404 kr i månedlige driftskostnader.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2023

Driftskostnadene stod 53 % opp i 2023 og 61 % ned igjen året etter.

18 676 138 kr i 2022, 28 532 164 kr i 2023, 11 158 292 kr i 2024. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld55 467 251 kr
Driftsinntekter11 451 321 kr
Driftskostnader14 524 852 kr
Årsresultat-5 362 264 kr
Omløpsmidler4 221 494 kr

Hva utviklingen betyr (2015–2025)

  • Felleskostnader +25,6 % fra 2015–2025, som tilsvarer +2,3 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,6 % per år.
  • Stort vedlikehold i 2 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (18 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 31,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2015-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (31,5 %)
  • laget er stiftet 1973; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2015-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon4 713 844 kr32,5 %15,6 %
Kommunale avgifter1 733 837 kr11,9 %28,2 %
Forsikring1 237 178 kr8,5 %9,2 %
Energi og oppvarming542 615 kr3,7 %3,0 %
Lønn og personalkostnader479 220 kr3,3 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon420 000 kr2,9 %9,0 %
Sum av postene over9 126 694 kr62,8 %
Ikke spesifisert i notene5 398 158 kr37,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 62,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 8 % av tilsvarende lag, mot 65 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin8 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer18 %vekt 30 %
Gjeldsgrad65 %vekt 50 %

Til A mangler 0,112 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 8 % til 64 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951201499" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951201499.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET TJENSÅS I — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET TJENSÅS I · org.nr 951201499 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951201499