Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET SPOREN

Borettslag STAVANGER · org.nr 951194646 · stiftet 1985 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 9,2 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 7,1 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 38 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
100. av 174 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 35 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
103. av 174 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 47 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
115. av 174 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 53 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 913 538 kr
-0,6 % siden 2024
20243 938 435 kr2025
Driftskostnader
2 441 474 kr
-3,8 % siden 2024
20242 538 211 kr2025
Gjeld
35 955 736 kr
-1,7 % siden 2024
202436 578 473 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+18,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp9,2 %
+2 pp18,4 %
+3 pp27,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 359 557 kr i året.

02Kassagapet
52 122 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 453 454 kr, som dekker 7,1 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 505 576 kr ved 203 456 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld35 955 736 kr
Driftsinntekter3 913 538 kr
Driftskostnader2 441 474 kr
Årsresultat552 671 kr
Omløpsmidler1 453 454 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,6 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 20,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (20,1 %)
  • laget er stiftet 1985; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter855 265 kr35,0 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon692 702 kr28,4 %15,6 %
Forsikring312 564 kr12,8 %9,2 %
Energi og oppvarming113 911 kr4,7 %3,0 %
Lønn og personalkostnader91 280 kr3,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon80 000 kr3,3 %9,0 %
Sum av postene over2 145 722 kr87,9 %
Ikke spesifisert i notene295 752 kr12,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 87,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 35 % av tilsvarende lag, mot 53 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad35 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer48 %vekt 30 %
Driftsmargin53 %vekt 20 %

Til A mangler 0,084 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 35 % til 51 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951194646" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951194646.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SPOREN — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SPOREN · org.nr 951194646 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951194646