Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

BORETTSLAGET MADLAMARK I

Borettslag STAVANGER · org.nr 951167975 · stiftet 1972 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Madlamark omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 5,5 år av årsinntekten. God likviditet — 12,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 54 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
5. av 36 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 59 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
12. av 36 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 75 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
16. av 36 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 76 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2010–2025)

Felleskostnader
19 616 574 kr
+72,6 % siden 2010
2010: 11 366 677 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 15 300 348 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 15 848 035 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 15 850 762 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 16 429 910 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 16 491 191 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 17 101 804 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 17 101 847 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 16 639 990 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 16 316 087 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 16 324 696 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 16 272 442 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 16 628 453 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 18 958 920 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 19 498 173 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 19 616 574 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
9 107 538 kr
+5,6 % siden 2011
2011: 8 621 604 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 7 073 964 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 13 766 216 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 7 355 237 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 9 163 457 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 13 364 677 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 7 615 418 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 12 419 466 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 10 155 798 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 8 761 853 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 10 618 491 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 11 254 078 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 9 688 811 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 9 657 458 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 9 107 538 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
107 978 473 kr
-26,9 % siden 2010
2010: 147 674 078 kr — lest fra skannet årsregnskap2011: 146 824 469 kr — lest fra skannet årsregnskap2012: 150 387 726 kr — lest fra skannet årsregnskap2013: 149 668 539 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 149 290 965 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 143 414 426 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 147 451 462 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 142 517 139 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 141 242 765 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 135 250 696 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 129 236 949 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 125 231 285 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 121 581 691 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 117 109 635 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 112 480 773 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 107 978 473 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+11,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,5 %
+2 pp11,0 %
+3 pp16,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 079 785 kr i året.

04Et enkeltår som stikker seg ut
2013

Driftskostnadene stod 95 % opp i 2013 og 47 % ned igjen året etter.

7 073 964 kr i 2012, 13 766 216 kr i 2013, 7 355 237 kr i 2014. Et år som spretter og faller tilbake er som regel én hendelse — en større reparasjon, et forsikringsoppgjør, en tvist. Regnskapstallene sier ikke hva. Spør styret.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld107 978 473 kr
Driftsinntekter19 616 574 kr
Driftskostnader9 107 538 kr
Årsresultat5 713 148 kr
Omløpsmidler9 446 482 kr

Hva utviklingen betyr (2010–2025)

  • Felleskostnader +72,6 % fra 2010–2025, som tilsvarer +3,7 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (233 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 12,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2010-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (12,5 %)
  • laget er stiftet 1972; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2010-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon2 522 249 kr27,7 %15,6 %
Kommunale avgifter2 349 206 kr25,8 %28,2 %
Forsikring1 140 350 kr12,5 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon920 525 kr10,1 %9,0 %
Lønn og personalkostnader524 860 kr5,8 %0,9 %
Energi og oppvarming261 172 kr2,9 %3,0 %
Sum av postene over7 718 362 kr84,7 %
Ikke spesifisert i notene1 389 176 kr15,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 84,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 59 % av tilsvarende lag på gjeldsgrad mot 76 % på driftsmargin.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad59 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer76 %vekt 30 %
Driftsmargin76 %vekt 20 %

Til A++ mangler 0,115 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 59 % til 82 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951167975" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951167975.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET MADLAMARK I — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET MADLAMARK I · org.nr 951167975 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951167975