Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET STOKKABRAUTET

Borettslag STAVANGER · org.nr 951167886 · stiftet 1967 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,5 år av årsinntekten. Kassa dekker bare 1,0 måneder drift. Kostnadene var 3,8× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025UnderskuddTynn likviditet
svakestbest
31. av 132 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 59 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
131. av 132 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 2 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-278,3 %
svakestbest
130. av 132 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 1 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
7 799 972 kr
+71,4 % siden 2024
20244 551 636 kr2025
Driftskostnader
29 506 080 kr
+157,0 % siden 2024
202411 481 561 kr2025
Gjeld
42 792 039 kr
+104,1 % siden 2024
202420 961 480 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+11,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,5 %
+2 pp11,0 %
+3 pp16,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 427 920 kr i året.

02Kassagapet
15,7 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 2 530 682 kr, som dekker 1,0 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 18 195 416 kr ved 2 458 840 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld42 792 039 kr
Driftsinntekter7 799 972 kr
Driftskostnader29 506 080 kr
Årsresultat-23 109 185 kr
Omløpsmidler2 530 682 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +71,4 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 2 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 48,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (48,9 %)
  • laget er stiftet 1967; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon4 464 087 kr15,1 %15,6 %
Kommunale avgifter1 007 280 kr3,4 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon929 742 kr3,2 %9,0 %
Forsikring559 031 kr1,9 %9,2 %
Lønn og personalkostnader228 200 kr0,8 %0,9 %
Sum av postene over7 188 340 kr24,4 %
Ikke spesifisert i notene22 317 740 kr75,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 24,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 1 % av tilsvarende lag, mot 59 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin1 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer3 %vekt 30 %
Gjeldsgrad59 %vekt 50 %

Til B mangler 0,019 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 1 % til 11 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/951167886" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/951167886.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET STOKKABRAUTET — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET STOKKABRAUTET · org.nr 951167886 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/951167886