Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

MYKLABERGET BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 948832844 · stiftet 1986 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 6,2 år av årsinntekten. Likviditeten gir 2,5 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-67 % margin).

Underskudd
svakestbest
57. av 179 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 53 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
167. av 179 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 10 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
171. av 179 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 5 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 465 156 kr
-0,1 % siden 2024
20243 467 522 kr2025
Driftskostnader
5 780 014 kr
+11,1 % siden 2024
20245 200 620 kr2025
Gjeld
21 381 265 kr
-4,6 % siden 2024
202422 408 345 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+12,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,2 %
+2 pp12,3 %
+3 pp18,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 213 813 kr i året.

02Kassagapet
2,3 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 219 342 kr, som dekker 2,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 3 564 342 kr ved 481 668 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld21 381 265 kr
Driftsinntekter3 465 156 kr
Driftskostnader5 780 014 kr
Årsresultat-2 550 337 kr
Omløpsmidler1 219 342 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,1 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 16,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (16,9 %)
  • laget er stiftet 1986; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter907 812 kr15,7 %28,2 %
Forsikring599 128 kr10,4 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon576 261 kr10,0 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon364 007 kr6,3 %9,0 %
Lønn og personalkostnader205 380 kr3,6 %0,9 %
Energi og oppvarming9 541 kr0,2 %3,0 %
Sum av postene over2 662 129 kr46,1 %
Ikke spesifisert i notene3 117 885 kr53,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 46,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 5 % av tilsvarende lag, mot 53 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin5 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer11 %vekt 30 %
Gjeldsgrad53 %vekt 50 %

Til B mangler 0,018 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 5 % til 14 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/948832844" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/948832844.svg" width="210" height="64"
       alt="MYKLABERGET BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

MYKLABERGET BORETTSLAG · org.nr 948832844 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/948832844