Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET HEGREBERGET II

Borettslag STAVANGER · org.nr 948685779 · stiftet 1988 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,9 år av årsinntekten. Likviditeten gir 2,6 måneders buffer. Kostnadene var 2,5× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
53. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 56 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
159. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 11 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-151,7 %
svakestbest
167. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 703 810 kr
+54,8 % siden 2024
20241 747 021 kr2025
Driftskostnader
6 805 016 kr
+112,4 % siden 2024
20243 204 229 kr2025
Gjeld
15 937 032 kr
-3,5 % siden 2024
202416 518 487 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+11,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,9 %
+2 pp11,8 %
+3 pp17,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 159 370 kr i året.

02Kassagapet
2,7 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 447 875 kr, som dekker 2,6 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 4 196 427 kr ved 567 085 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld15 937 032 kr
Driftsinntekter2 703 810 kr
Driftskostnader6 805 016 kr
Årsresultat-4 709 574 kr
Omløpsmidler1 447 875 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +54,8 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 2 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 41,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (41,3 %)
  • laget er stiftet 1988; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 363 045 kr20,0 %15,6 %
Kommunale avgifter435 789 kr6,4 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon237 273 kr3,5 %9,0 %
Forsikring100 758 kr1,5 %9,2 %
Lønn og personalkostnader57 050 kr0,8 %0,9 %
Energi og oppvarming40 088 kr0,6 %3,0 %
Sum av postene over2 234 003 kr32,8 %
Ikke spesifisert i notene4 571 013 kr67,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 32,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 3 % av tilsvarende lag, mot 55 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin3 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer11 %vekt 30 %
Gjeldsgrad55 %vekt 50 %

Til B mangler 0,011 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 3 % til 8 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/948685779" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/948685779.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET HEGREBERGET II — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET HEGREBERGET II · org.nr 948685779 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/948685779