Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

HØGEVOLLSVEIEN BORETTSLAG

Borettslag SANDNES · org.nr 946804150 · stiftet 1975 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
registrert i STAVANGER hos forretningsfører — vist under SANDNES
Plassering: Høgevollsveien omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 5,0 år av årsinntekten. God likviditet — 7,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 17 % margin. Etter rentekostnader endte året likevel med et underskudd på 14 913 kr — renter på fellesgjelden kommer i tillegg til driftskostnadene.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
32. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 64 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
103. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 49 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
146. av 178 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 25 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 403 800 kr
+7,1 % siden 2024
20243 177 476 kr2025
Driftskostnader
2 825 183 kr
-59,9 % siden 2024
20247 049 255 kr2025
Gjeld
17 067 584 kr
-1,6 % siden 2024
202417 353 215 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,0 %
+2 pp10,0 %
+3 pp15,0 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 170 676 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld17 067 584 kr
Driftsinntekter3 403 800 kr
Driftskostnader2 825 183 kr
Årsresultat-14 913 kr
Omløpsmidler1 710 245 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +7,1 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 27,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (27,5 %)
  • laget er stiftet 1975; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 003 971 kr35,5 %15,6 %
Kommunale avgifter729 777 kr25,8 %28,2 %
Forsikring347 056 kr12,3 %9,2 %
Lønn og personalkostnader170 465 kr6,0 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon149 400 kr5,3 %9,0 %
Energi og oppvarming98 103 kr3,5 %3,0 %
Sum av postene over2 498 772 kr88,4 %
Ikke spesifisert i notene326 411 kr11,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 88,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 25 % av tilsvarende lag, mot 63 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin25 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer49 %vekt 30 %
Gjeldsgrad63 %vekt 50 %

Til A+ mangler 0,157 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 63 % til 95 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/946804150" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/946804150.svg" width="210" height="64"
       alt="HØGEVOLLSVEIEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Sandnes · ← Søk i alle boligselskap

HØGEVOLLSVEIEN BORETTSLAG · org.nr 946804150 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/946804150